Sloboda ubjedljivom pobjedom nad Posušjem u Mejdanu otvorila 2024. godinu

Košarkaši Slobode u okviru 14. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine ugostili su ekipu Posušja u tuzlanskom Mejdanu što je ujedno bila i prva takmičarska utakmica za crveno-crne u 2024. godini.

Posljednjeplasirana ekipa ligaške tablice nije imala šanse u utakmici kojom je spuštena zavjesa na 14. kolo budući da su Tuzlaci upisali ubjedljivu pobjedu od čak 26 poena razlike. Ovo je bila osma pobjeda za crveno-crni tim u tekućoj sezoni, a večerašnjom pobjedom na klupi Slobode debitovao je i novi šef stručnog štaba ekipe Slobode, dosadašnji pomoćni trener Adnan Žunić.

Obje ekipe otvorili su utakmicu sa određenim oscilacijama u igri. Najprije su domaći napravili seriju od sedam poena, nakon čega su gosti uzvratili serijom od devet vezanih poena tako da smo u prvom periodu igre vidjeli klasično ispitivanje snaga. Domaći su preuzeli terensku inicijativu u drugoj dionici čime su ostvarili i prvu dvocifrenu prednost, ali gosti nisu dopuštali tuzlanskom timu da napravi veću rezultatsku razliku. Do poluvremena su vratili rezultatski zaostatak na jednocifrene brojke pa se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 35:28 za Slobodu.

Gosti su nešto odlučnije ušli u treću dionicu igre tokom koje u nekoliko navrata dolaze na svega jedan posjed zaostatka, ali u drugom dijelu treće četvrtine domaći ubacuju u brzinu više i još jednom ostvaruju dvocifrenu prednost. Krajem trećeg perioda igre Sloboda je potpuno uspjela prelomiti igru protivnika, a u istom tempu nastavili su i u posljednjoj četvrtini utakmice koju su iskoristili da udvostruče rezultatsku prednost i publiku razvesele sa nekoliko atraktivnih poteza. Konačni rezultat utakmice glasio je 81:55 za košarkaše Slobode (17:12; 18:16; 24:16; 22:11).

Crveno-crni su u ovom susretu imali čak pet dvocifrenih igrača kada je riječ o poenterskom učinku. Najefikasniji na susretu protiv Posušja bio je Asim Gutić sa 18 poena, Devine Eke ostvario je double-double te je uz 17 poena dodao i 11 skokova, dok je Ismet Sejfić ubilježio još jedan double-double učinak sa 16 poena i 17 skokova. Dvocifren je bio još kapiten Đorđe Lelić sa 12 poena, a u svom debitantskom nastupu u Slobodinom dresu domaćoj publici se na fantastičan način predstavio Jordan Peltier sa svojih 11 ubačenih poena. U redovima gostiju najbolji pojedinac bio je Quinton Gray sa 17 postignutih poena.

Sloboda je večerašnjom pobjedom prekinula niz od dva vezana poraza i sada su na omjeru od osam pobjeda i šest poraza nakon 14 odigranih kola. Posušje ostaje na dnu ligaške tabele sa tri pobjede i 11 ubilježenih poraza. Crveno-crni nemaju vremena za odmor jer ih već u srijedu očekuje novi duel, ovoga puta u okviru Kupa “Mirza Delibašić” – sistem A kada će u tuzlanskom Mejdanu dočekati ekipu sarajevske Bosne. Kada je riječ o ligaškom prvenstvu, Sloboda u narednom kolu idućeg vikenda gostuje ekipi Orlovika u Žepču.