Goražde namučilo Gračanicu

Gračanički rukometaši su na otvaranju drugog dijela sezone ostvarili tešku i sretnu pobjedu protiv skromnog ali borbenog Goražda. Završilo je 22:21 i to je uz 3 boda jedino što ćemo pamtiti nakon ovog susreta. Gračanica je bila apsolutni favorit za pobjedu a na kraju da su gosti osvojili bod ili sva tri apsolutno ne bi bilo nezasluženo. Ovako po onoj staroj sportskoj – bodove piši, igru briši. Najbitnija su nova 3 boda na kontu uoči teškog gostovanja u narednom kolu kod Vogošće. Ove sezone je 2:1 u pobjedama za Gračanicu.
Domaćine su do pobjede vodili Živanov i Hamidović sa po 8 golova ali da nije bilo raspoloženog Bosića sa 14 odbrana, teško bi domaćini do pobjede. Bosić je sjajno zamijenio povrijeđenog reprezentativca i kapitena Ahmetaševića. Bosić je u nekoliko navrata pokazao da se ekipa itekako može po potrebi osloniti na njegove usluge.

Kod gostiju je briljirao također njihov golman Jelić koji je imao čak 16 odbrana i 1 postignut gol. Strijelce su predvodili Osmanković sa 6 golova i Hošo sa 5. Domaćini nastavljaju borbu za 1. mjesto dok Goraždu slijedi neizvjesna borba za ostanak. Ako nastave igrati kao večeras u Gračanici, trebalo za njih biti bodova.

BOSNA POBIJEDILA U MAGLAJU

Od ostalih rezultata izdvajamo vrijednu pobjedu visočke Bosne na vrućem terenu u Maglaju. Bosna i Gračanica ostaju na prva dva mjesta sa po 33 boda.

SA UTAKMICE

Uoči utakmice 14. kola između Gračanice i Goražda, karte su jasno bile podijeljene. Domaćini su goste dočekali na diobi prvog mjesta kao jedna od najboljih ekipa u ligi ove sezone. I u 1. kolu na otvaranju sezone Gračanica je slavila u gostima. Goražde je doputovalo kao ekipa iz donjeg dijela tabele i rijetko je ko mogao očekivati da će napraviti ovoliko problema domaćinima.

Gračanička publika je ponovo ispunila dvoranu LUke. Giljotina je za goste bila spremna ali kako to često bude u filmovima, onaj ko je osuđen na nju, često se sretno i spretno spasi. Za goste ovo ipak nije bio film sa sretnim završetkom. Zamalo.

Osim povrijeđenog Ahmetaševića protiv Goražda nije igrao ni Šijaković dok je Tufekčić bio na klupi i na kraju je i on sa povredmom morao na teren.

Dobro je počelo za domaćine. Rano vodstvo od 4:1 nagovijestilo je da bi ovo mogao biti lagan posao. O kako su se svi prevarili i iznenadili.

Domaćini kao da žele za 10-ak minuta završiti utakmicu pa nastaju problemi u napadu na čvrstu i pokretnu odbranu gostujućeg tima. Nije pomoglo ni soliranje domaćih igrača kao ni prevelik broj tehničkih grešaka i olahko izgubljenih lopti.

Gosti su mirno igrali svoju igru i nakon 1:4 uhvatili priključak koji su držali do kraja. I samo kretanje rezultata govori kakva je ovo utakmica bila. 5:5, 7:6, 9:9 a kod 10:10 gosti na opšte iznenađenje imaju i napad za prvo vodstvo. Do njega ipak nisu došli. Kod 11:11 sa 7 metara u zadnjim trenucima prvog poluvremena za 12:11 pogađa Hamidović za minimalno vodstvo nakon prvih 30 minuta utakmice. A da nije bilo raspoloženog Bosića sa 9 odbrana u prvom dijelu, pitanje je da li domaćini na odmor otišli sa prednošću.

Ako je prvo poluvrijeme bilo loše, šta tek reći za horor i pretrpljene traume iz drugog.

Nikako domaćini ne uspijevaju da nametnu svoju igru. I dok je odbrana bila na nivou, napad je totalno zakazao. Sporo, loše, bezidejno pa u nekoliko navrata sudije signaliziraju i pasivan napad.

Vjerovatno pod parolom “lahko ćemo” domaćini nikako ne uspijevaju da slome otpor žilavih gostiju. Do sredine drugog poluvremena čuvaju minimalnu prednost. U 45. minuti je bilo 16:15 a onda gosti serijom od 0:3 dolaze do dva gola prednosti 16:18. Kada su vidjeli domaćini da je vrag odnio šalu i da vrijeme izmiče, tada se budi gračanička publika. Zadnjih 10-ak minuta svi su na nogama a to daje Gračanlijama prijeko potrebni vjetar u leđa.
Istina, imalo je Goražde i priliku da ode na +3 ali na sreću domaćina to im nije uspjelo. Teškom mukom ekipa Gračanice hvata rezultatski egal i bilo je jasno da ćemo gledati neizvjesnu završnicu. Čini se da je malo tko bio spreman na ovaj scenarij.
U 56. minuti je 20:20 ali domaćini imaju igrača manje. Uz frenetičnu podršku sa tribina uspijevaju povesti 21:20. U zadnju minutu se ulazi sa 22:21 za domaćine i napadom gostujuće ekipe. Na sreću domaćih igrača i mnogobrojne publike ne postižu gol i domaćinima je ostalo samo da sačuvaju loptu u svom posjedu nekih 15-ak sekundi. Treba istaknuti da je odlični Bosić upisao vrijednu odbranu u samom finišu kod napada Goražda.

Na kraju sretna pobjeda. Ako protiv Vogošće u Kupu nije bilo sreće za Gračanicu, onda je sve vraćeno protiv Goražda.

Gračanica, dvorana Luke. Gledalaca: 700. Sudije: Josip Marić i Ivan Bošnjak (oba Mostar). Delegat: Dragoja Banović (Prijedor).
Isključenja: Gračanica 6 min; – Goražde 6 min.
Sedmerci: Gračanica 2 (2) – Goražde 2 (1).

Gračanica: Ahmetašević, Bosić 14 odb; Jovanović, Šahdanović 2, Šijaković, Šestan, Tufekčić 1, Zvekić 1, Đulić, Mehmedović, Džinović 1, Sumbić 1, Hamidović 8, Živanov 8, Manjić, Mešić. Trener: D. Doborac.

Goražde: Bečić, Hošo 5, Pleh, Vrana, Djana 2, Bukva 2, Osmanković 6, Muratspahić, Ćamo, Pušilo, Jamak 2, Jelić 1 g, 15 odb; Bugarčić 2, Krakonja 1. Trener: N. Djana.