EL: Sarajevo ispalo, Željezničar u drugom pretkolu

Fudbaleri Sarajeva nisu se uspjeli plasirati u drugo pretkolo Evropske lige.

Oni su sinoć eliminisani od moldavske Zarije Balti poslije izvođenja penala, rezultatom 6:5. Domaći igrači nisu uspjeli krunisati bolju igru u večerašnjem susretu i veliki broj prilika te se opraštaju od Evrope već nakon prvog kola kvalifikacija.

Regularni tok susreta završen je rezultatom 2:1, a s obzirom na to da je Zaria prvi meč završila identičnom pobjedom igrali su se produžeci. U dodatnih 30 minuta nije bilo pogodaka te su konačnog pobjednika odlučili penali u kojima su uspješniji bili gosti iz Moldavije.

Tim Mehmeda Mehmeda Janjoša u prvom poluvremenu je bio nadmoćan kada su nametnuli visok tempo i dominirali na terenu. Nakon prilika Bekića, Crnkić i Hebibovića, Sarajevo u 13. minuti dolazi do vodstva. Strijelac je bio Hebibović koji se snašao u gužvi u šesnaestercu Zarije i sa par metara zatresao mrežu.

Nakon vodstva ‘bordo’ tim je nastavio s napadima, a takva igra je nagrađena dosuđenim penalom u 35. minuti. Oboren je Elvis Sarić a s bijele tačke pogađa Advan Kadušić.

U drugom poluvremenu Sarajevo je u odnosu na prvi dio susreta zaigralo u slabijem tempu. Kazna za takvu igru dolazi u 60. minuti kada Zagynailov pogodio iz peterca nakon ubačaja iz slobodnog udarca.

Sarajevo je potom ponovo preuzelo igru a u 86. minuti je moglo i do trećeg gola kada je sviran drugi penal za ‘bordo’ tim. Međutim golman Zaarije pročitao je namjeru Crnkića i odbranio udarac s bijele tačke. Posljednju priliku Sarajevo je propustilo minutu kasnije kada se zatresla prečka, ali nije bilo promjene rezultata.

U produžecima je Sarajevo imalo igrača više, nakon što je u finišu isključen igrač Zarije Novicov. No, ni to nije pomoglo bh. predstavniku da dođe do pobjede. Iako se uglavnom igralo pred golom Moldavaca, ‘bordo’ tim nije iskoristio nekoliko dobrih prilika te se pristupilo izvođenju penala u kojima su uspješniji bili gosti koji su iskoristili pet od šest penala.

Zakarić i Lendrić za plasman Željezničara u drugo pretkolo Evropske lige

Nogometaši Željezničara plasirali su se u drugo pretkolo UEFA Evropske lige, nakon što su večeras u Podgorici odigrali neriješeno sa crnogorskim predstavnikom Zetom 2:2 (1:1).

Željezničar je uspio zadržati prednost iz prve utakmice i s ukupnim rezultatom 3:2 zakazati meč sa švedskim AIK-om.

Golove za tim sa Grbavice postigli su Zakarić u 32. i Lendrić u 60. minuti, dok su strijelci za domaći tim bili Kukuličić u 29. i Krstović u 76. minuti.

Prvo poluvrijeme proteklo je uglavnom u igri na sredini terena, bez većih prilika. Nezanimljivih prvih tridesetak minuta prekinuo je iznenadni pogodak domaće ekipe, iz prve ozbiljnije akcije, i to nakon greške igrača Željezničara. Ljuljdjuraj je Graovcu uspio “ukrasti” loptu na lijevoj strani terena i u šesnaestercu Željezničara pronaći Kukuličića a napadaču Zete nije bilo teško da zatrese gol.

Radost domaćih nije trajala dugo. Tri minute kasnije Zakarić je odlično izveo slobodan udarac sa 30 metara i pogodio gol za izjednačenje.

Do kraja poluvremena obje ekipe imale su po još jednu priliku, Željezničar preko Zeca i Zeta preko Vujačića, ali se rezultat nije mijenjao.

Početak drugog poluvremena pripao je domaćim igračima, koji su krenuli svim snagama u napad, ali je odbrana Željezničara bila na visini zadatka. U jeku napada domaćih Željezničar je izveo kontranapad preko Zebe koji je dugom loptom pronašao Lendrića, a iskusni napadač se varkom tijela oslobodio čuvara i s ivice šesnaesterca preciznim prizemnim udarcem pogodio ugao gola te praktično svom timu donio plasman u drugo pretkolo.

Do kraja utakmice Zeta je golom rezerviste Krstovića izbjegla poraz.