Udruženje poslodavaca FBiH upozorava, povećanje minimalnih plata vodi u zatvaranje firmi

Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira i Sindikat hemije i nemetala FBiH upozorili su da će populističko nadmetanje pozicije i opozicije ko će predložiti veći iznos minimalne plaće, uz najveće opterećenje cijene rada u svijetu za rezultat imati zatvaranje firmi i gašenje radnih mjesta, prvenstveno obrta, mikro i malih preduzeća.

U okviru press konferencije koja predstavlja nastavak zajedničkih aktivnosti UPFBiH i sedam sindikata iz realnog sektora definiranih Zajedničkom platformom potpisanom sredinom ove godine, naglašeno je da je hitno potrebno smanjiti opterećenja na rad.

Istaknuto je da Federacija BiH ima najveće opterećenje rada na svijetu, što je ilustrirano činjenicom da od npr. 1.500 KM koje radnik zaradi, u ovome trenutku vlasti uzimaju 670 KM, a radniku ostaje 830. Prijedlog UPFBiH je da se doprinosi smanje na 30 posto, čime bi država uzimala do 450 KM, a radnik bi dobijao 1.050 KM, što bi predstavljalo povećanje plaće za više od 200 KM u odnosu na postojeće stanje.

„Na planeti zemlji nema entiteta na kojemu radnici manje sredstava donesu kući u odnosu na ono što zarade nego što je u Federaciji BiH. Povećanje svih plaća, a ne samo minimalnih, u Federaciji BiH je interes poslodavaca i radnika. Jedina rezerva za značajno povećanje plaća upravo su porezi i doprinosi na plaće. Poslodavci su saglasni kompletan iznos koji ostane nakon smanjenja poreza i doprinosa dati za povećanje plaća, jer nam je stalo da imamo zadovoljne radnike“, rekao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH.

Naglašeno je da je u Republici Srpskoj već niže opterećenje na cijenu rada, a od 1. Januara naredne godine ono će iznositi 31 posto, dok je u FBiH opterećenje 42,5 posto.

Mladen Pandurević, direktor UPFBiH je naglasio da više od 85 posto privrednih subjekata u BiH čine obrti ili mikro i mala preduzeća sa jednim do 10 zaposlenih, a kojima u ovakvim okolnostima prijeti nestajanje, posebno u manjim mjestima.

Predsjednica Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH Lejla Ćatić je kazala da su u proteklom periodu zaključeni kolektivni ugovori za sektore šumarstva i drvne industrije kroz koje se nastojalo doći do povećanja plaća u svim preduzećima.

– U ovim novim prilikama i uslijed najava povećanja cijena struje brinemo se šta će dalje biti. Ne vidimo interes vlasti da se ovo stanje promijeni – navela je Ćatić.

O pitanjiima opterećenja cijene rada i povećanja cijene električne energije govorila je i predsjednica Samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala FBiH Ilvana Smajlović.

– Nije nikakav problem izračunati šta znači povećanje cijena električne energije od sto posto, kako najavljuju, za velike potrošače. Naša grana ima takvih firmi kao što je GIKIL, Soda, Solana… Stalno se borimo za povećanje najniže plaće, ali ovaj proces je nekako zakočen. Što tiče socijalnih partera, poslodavaca i sindikata, postoji dobra volja da se to pitanje riješi. Povećavanjem najniže plaće, povećavaju se sve plaće – navela je Smajlović.

Predsjednica Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH Lejla Ćatić istaknula je da već godinama konstantno rastu troškovi života, a da je ovaj Sindikat uspio ispregovarati povećanje plaća u ovom sektoru za 25 posto