U Tuzli održana panel diskusija o energetskom siromaštvu

U organizaciji Centra za ekologiju i energiju sa Caritasom Švicarske u Sali TC Dramar u Tuzli održana je panel diskusija o smanjenju energetskog siromaštva na području Tuzlanskog kantona i povezivanje svih nivoa vlasti u rješavanju ovog problema. Do sada su četiri grada i općine, Tuzla, Gračanica, Kalesije i Doboj Istok izgradili svoje strategije smanjenja energetskog siromaštva i kreću sa njihovom realizacijom .

Prema riječima Džemile Agić , direktorice Centra za ekologiju i energiju Tuzla, u rješavanju energetskog siromaštva da bi imali uslove u kojima žive deset posto domaćinstava treba pomoć , a zahvaljujući podršci Evropske unije pomoć bi mogla stići na adrese domaćinstava u Federaciji. Izdvojena su 64, 3 miliona maraka , a javni poziv za ovu pomoć bit će objavljen u ponedeljak, a pomoć bi mogli dobiti korisnici stalne novćane pomoći , dječijeg dodatka, samohrani roditelji i penzioneri sa  srazmijernom i  minimalnim penzijama. Kategorije penzionera do iznosa srazmjernom penzijom bi trebali dobiti jednokratnu pomoć do 300 KM ,a ostali tri kategorije do 600 KM u zavisnosti koliki broj bude domaćinstava koja imaju pravo kazao je Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.Prema procjeni njegovoj ima oko 109 hiljada domaćinstava, a to je tek kratkoročna mjera za stanovništvo , ali je potrebno načiniti dugotrajno rješenje.

Jedna od lokalnih zajednica koja je krenula u tom smjeru je Gračanica koja je i usvojila lokalni akcioni plan za ovu problematiku, pa će u periodu od 2023 do 2027 godine sprovesti više d 16 mjesta za amanjenje tog siromaštva.Te mjere se odnose na edukacije građana na koji način mogu sebi da pomognu, ali radimo i konkretne mjere koje se odnose na sufinasiranje troškova električne energije u zimskom periodu i sufinansiramo troškove grijanja, istakao je Senad Smajlović, pomoćnk gradonačelnika Gračanice .

Kako je istakao gradonačelnik Tuzle, Zijad Lugavić:-Mi to radimo već dugo kroz jednokratne novčane pomoći, radimo i sufinansiranje režijskkih troškova, nabavke uglja bilo je do jučer.Energetska tranzicija ima uticaj na zajednicu, a Grad Tuzla je izradio strategiju ublažavanja energetskog siromaštva ugroženih domaćinstava.Strategija uključuje program socijalne zaštite , podizanje svijesti i edukaciju građana i energetskom siromaštvu , te rješavanje izazova sa kojima se suočavaju domaćinstva u energetskom siromaštvu. Za eliminaciju energetske efikasnosti i održive zajednice, bazira se na stvaranju  održive zajednice u kojoj niko neće biti zapostavljen.Saradnja svih relevantnih organizacija i ustanova ima značaj na prevazilaženju prooblema energetskog siromaštva u BiH ,te postizanje održive energetske tranzicije, naglasio je gradonačelnik Tuzle, Lugavić.

Oko 1100 energetskih siromašnih domaćinstava mapirano je u Kalesiji.Nisu ih direktno novčano pomagali, ali su im pružali podršku za aplikaciju na projekte viših novoa vlasti. Pomagali smo našim energetsko siromašnim domaćinstvima na način da oni apliciraju da pripreme tu dokumentaciju , kako da bi sebi pomogli da izađu iz energetskog siromaštva, kazao je Muhamed Majdančić , direktor Centra za socijalni rad Kalesije.
Direktor Švicarskog Caritasa u BiH, Daniel Bronkal podržava rad strategije energetskog siromaštva , ulaže mnoga sredstva za smanjenje energetskog siromaštva u BiH, a ukolko se budu realizovale konkretne mjere za smanjenje energetskog siromaštva , nastaviti će i dalje pomagati svim domaćinstvima koja se nalaze u teškoj situaciji siromaštva.

Panel pod nazivom „Energetsko siromaštvo-ključni problem u energetskoj tranziciji BiH“okupio je stručnjake, predstvanike civilnih organizacija, lokalne vlasti i Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Učesnici su govorili o izazovima povezanim s energetskim siromaštvom u BiH i aktuelnostima u cilju smanjenja energetskog siromaštva.

Duška Rebić