Rezime 12. kola Premijer lige BiH: Istopila se prednost Zrinjskog, Sloboda i dalje tone

S pet utakmica koje su odigrane u subotu i jednom koja je odigrana u nedjelju kompletirano je 12. kolo Premijer lige Bosne i Hercegovine, a u derbiju kola je ekipa Sarajeva slavila protiv Zrinjskog rezultatom 3:1 Pod Bijelim brijegom.

U prvom kolu drugog dijela regularnog toka takmičenja postignuto je 15 pogodaka, a najviše ih je viđeno na u Mostaru i Vitezu, gdje su postignuta po četiri pogotka.

U derbiju kola ekipa Sarajeva slavila je protiv Zrinjskog u Mostaru rezultatom 3:1. Ekipu Husrefa Musemića prije kraja prvog poluvremena u vodstvo su doveli Kuzmanović i Sarić, da bi Zrinjski u drugom poluvremenu golom Handžića vratio nadu da neće izgubiti ovaj meč. Ipak, tačku na ovaj susret postavio je Rahmanović kojim je donio veliko slavlje svojim navijačima i pogodio za konačnih 3:1.

Ovim porazom, Zrinjski je dodatno zakomplikovao situaciju Premijer ligi s obzirom na pobjede Željezničara i Širokog Brijega koji sada za aktuelnim prvakom Bosne i Hercegovine zaostaju samo po tri boda.

Vrijedi napomenuti da će Zrinjski upravo u sljedećem kolu igrati protiv Širokog Brijega koji je u prošlom kolu savladao Slobodu na Tušnju rezultatom 3:0 i tako ekipu Slavka Petrovića gurnuo na pretposljednje mjesto i borbu za opstanak koje je šef stručnog štaba tuzlanskog kluba i sam bio svjestan poslije utakmice.

Željezničar se također vratio u borbu za sami vrh, a ekipa Admira Adžema minimalnim rezultatom 1:0 slavila je na gostovanju kod GOŠK-a. Strijelac jedinog pogotka iz faktički prvog dodira na utakmici bio je debitant Vojo Ubiparip koji je Plavima donio veoma važna tri boda s ovog gostovanja.

Krupa je na svom terenu protiv Radnika odigrala 1:1, a domaća ekipa na kraju je morala spašavati jedan bod s obzirom na to da su gosti iz Bijeljine početkom drugog poluvremena stigli u vodstvo, da bi jedan bod ekipi Slobodana Starčevića donio Jašarević.

U efikasnom meču Vitez i Mladost odigrali su meč bez pobjednika, a konačni rezultat na kraju glasio je 2:2, dok je veoma važnu pobjedu upisala ekipa Čelika koja je desetkovana na svom terenu uspjela savladati Borac rezultatom 1:0. Heroj Zeničana bio je Šabanović.

Šest utakmica 12. kola posmatralo je 7.600 gledatelja, a najviše ih je bilo na derbi meču u Mostaru između Zrinjskog i Sarajeva gdje je bilo 3.500 gledatelja.

Na listi strijelaca vodi Mersudin Ahmetović koji ima devet pogodaka, dok je na drugom mjestu Nemanja Bilbija koji je postigao sedam, a sa šest golova prati ga saigrač Miloš Filipović. S pet postignutih golova u vrhu liste strijelaca nalaze se Krste Velkoski i Goran Zakarić.

Naredno kolo igra se u 28. i 29. oktobra, a prije toga 25. oktobra klubove očekuju mečevi osmine finala Kupa Bosne i Hercegovine.