Gradina u posljednjim minutama uspjela prelomiti borbene goste

Razvojni tim Slobode u okviru 11. kola A1 lige sjever gostovao je u Tešnju gdje ih je ugostila ekipa Gradina MADI. Iako su držali rezultatskih priključak do posljednjih minuta susreta, mladi košarkaši Slobode 2 nisu se uspjeli revanširati Gradini za tijesan poraz u Mejdanu u prvom dijelu sezone.

Sloboda 2 u derbiju začelja nije nastupila u punom sastavu budući da su mladi članovi prvog tima imali seniorske obaveze u okviru Prvenstva BiH. Na poluvremenu se činilo da će to biti lagan zadatak za domaćina koji je imao značajnu dvocifrenu prednost, ali su gosti u više navrata uspjeli stići na svega par poena razlike, međutim više od toga nisu mogli.

Domaći su bolje otvorili utakmicu i ostavili su igrače Slobode 2 na svega 10 postignutih poena nakon prvih deset minuta. Gradina nastavlja u istom ritmu u drugoj dionici, ali se bude i gosti koji su uduplali svoj učinak iz prve dionice što je dovelo do prilično izjednačene druge četvrtine. Bez obzira na nešto bolju igru crveno-crnih, domaći i dalje imaju dvocifrenu prednost sa kojom idu na odmor pri rezultatu 44:30.

Gostima je rezultat sa poluvremena bio znak da moraju pružiti još više nego u drugoj dionici, što su i uspjeli u trećem periodu igre koji su rezultatski dobili i smanjili zaostatak uoči završnih 10 minuta. Do kraja susreta igralo se u serijama, Sloboda 2 je nekoliko puta spustila prednost domaćina na svega četiri poena, ali gosti nisu imali snage za završni udarac kojim bi u potpunosti preokrenuli susret. U posljednjim trenucima utakmice Gradina je iskoristila potpuni pad protivnika i rezultatom 90:78 slavila svoju drugu ligašku pobjedu.

U porazu svoje ekipe najefikasniji je bio Denis Halilčević sa 22 poena dok je Harun Čustović susret završio sa 18 ubačenih poena. Po 15 poena dodali su Ajdin Ćosić i Ajdin Kahrić, šest poena zabio je Aldin Kunosić, a u strijelce se uspio upisati i Eman Medunjanin sa dva postignuta poena. Jalen Addison je bio prvo ime susreta sa 24 poena i 12 asistencija, a double-double učinak u redovima domaćih imao je i Tommy Eprahim sa 13 poena i 15 skokova. Kapiten Mevludin Bešo ubacio je 19 poena.

Tri kola uoči završnice regularnog dijela sezone Sloboda i Gradina nakon 11 odigranih kola dijele isti omjer od dvije pobjede i devet poraza kao i posljednje mjesto ligaške tablice A1 lige sjever. U 12. kolu Sloboda na svom parketu dočekuje ekipu Živinica, a do kraja ih očekuje još gostovanje prvoplasiranoj ekipi Orlovika u Žepču te duel sa ekipom Brčkog u Mejdanu.