Zmajevima bod u Helsinkiju

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je remijem u Helsinkiju protiv Finske počela kvalifikacije u Grupi D za plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine.

Izabranici bugarskog stručnjaka Ivajla Peteva, kojem je ovo bio debi na selektorskoj klupi, u dinamičnoj i otvorenoj utakmici sa puno prilika na obje strane osvojili su bod rezultatom 2:2.

Već na startu reprezentacija Bosne i Hercegovine je imala mnogo sreće. Zaprijetili su Finci u 3. minuti preko svog najboljeg fudbalera Temu Pukija koji je pobjegao bh. odbrani i savladao golmana Ibrahima Šehića, ali Dennis Hadžikadunić loptu izbio sa gol linije. Nekoliko minuta kasnije Puki je ponovo izašao sam pred Šehića koji je ovoga puta uspješno intervenisao.

U narednom napadu zaprijetili su „zmajevi“ preko Miroslava Stevanovića čiji je šut ukrotio golman Finaca. Edin Džeko je u 14. minuti loše šutirao iz dobre pozicije, a onda su u 20. minuti bh. reprezentativci napravili niz dobrih prilika u samo nekoliko sekundi. Prvo je golman Finaca bio uspješniji od Amera Gojaka u situaciji jedan na jedan, zatim je udarac Eldara Ćivića izblokiran, te potom i onaj Edina Džeke.

Puleni selektora Ivajla Peteva nisu imali sreće ni u 27. minuti kada je Miroslav Stevanović izašao sam ispred golmana koji je još jednom bio na visini zadatka. Iz prvog prvog poluvremena Finci mogu žaliti zbog dvije odlične šanse u 41. minuti kada je prvo Šehić odbranio pokušaj Pukija, a onda i šut Kamare.

U prvim minutama nastavka fudbaleri BiH su imali još jednu odličnu priliku. Lopta je u petercu došla do Siniše Saničanina koji je šalje tik pored gola. U 51. minuti centrirao je Stevanović za Radeta Krunića, ali je golman domaćina pokušaj sa vrha šesnaesterca odbranio.

„Zmajevi“ su poveli u 55. minuti iz jedanaesterca dosuđenog nakon što je rukom u svom šesnaestercu igrao Kalko. Najstrožu kaznu izveo je Miralem Pjanić čiji šut je prvo odbranio golman, ali se lopta odbila ponovo do veznjaka Barselone koji je iz drugog pokušaj zatresao mrežu.

Radost gostiju trajala je samo tri minute, jer je za izjednačenje u 58. pogodio Puki iskoristivši lošu reakciju odbrane reprezentacije BiH postavivši konačan rezultat meča 1:1. Isti igrače je u 78. minuti još jednom pobjegao svojim čuvarima i rutinski pogodio za preokret na 2:1 u korist svog tima. „Zmajevi“ se nisu predavali, a nagrada je stigla u 84. minuti kada se u listu strijelaca za konačnih 2:2 upisao Miroslav Stevanović.

Fudbaleri Bosne i Hercegovine kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo nastavljaju 31. marta kada će na stadionu „Grbavica“ u Sarajevu ugostiti aktuelne prvake svijeta Francuze. Prethodno će u prijateljskom meču „zmajevi“ u subotu na stadionu „Bilino polje“ u Zenici odigrati prijateljski ogled sa Kostarikom.