Zijad Lugavić: Prioritet su nam mladi i ekonomski razvoj Grada

Od svog dolaska na čelo Grada Tuzla, Zijad Lugavić je primjetno krenuo u realizaciju mnogih projekata koji se tiču kvaliteta života u popularnom gradu soli. Prije svega pod tim se podrazumijeva razgovor sa građanima, sagledavanje njihovih potreba, a zatim i konkretna administrativna i finansijska pomoć u realizaciji.

„Moramo raditi. Ja volim puno da radim i da uvijek razgovaram sa građanima. Nije mi bitno ko odakle dolazi, jer svaka ideja treba da se sagleda. Važno je da građani vide benefite onoga što mi radimo“, objašnjava gradonačelnik Lugavić te nastavlja:

„Ukinuli smo takse na registraciju samostalnih djelatnosti. Dakle, ovi noviji obrtnici koji registru svoju djelatnost ne plaćaju ništa. Ukinuli smo odluku o taksi koju sam predložio u Gradskom vijeću i ono je to prihvatilo“.

Mladi

Prema riječima gradonačelnika Lugavića, Grad Tuzla veliku pažnju će poklanjati na mlade. Oni su budućnost ove države i logično je da im se omoguće dobri uslovi za život i ostanak ovdje.

„Naša intencija je da mladima otvorimo prostor za napredak i ostanak, a ne da idu negdje drugo. I dalje ćemo nastaviti sa ovom praksom, a to je podržavanje poduzetništva mladih i žensko poduzetništvo. Jedan od projekata je i onaj vezan za nezaposlene osobe u oblasti poljoprivredne proizvodnje. Tu smo imali veliki broj mladih koji su aplicirali. Nabavili smo 20 plastenika i odziv je bio dobar. Na taj način je 20 mladih osoba dobilo priliku da nešto proizvedu. Te porodice su dobile plastenike od stotinu metara kvadratnih, sa svom propratnom opremom i sadni materijal. Sa jednim takvim plastenikom bi jedna tročlana ili četveročlana porodica mogla obezbijediti fina sredstva za svoj život“, objašnjava Lugavić, te nastavlja:

„Osim sredstava budžeta, gdje god možemo kroz neki projekt dobiti dodatna sredstva, mi to i apliciramo i do sada smo bili uspješni. Prošle godine smo isto imali Impact inkubator poslovnih ideja s ovom Fondacijom iz Sarajeva. dvadeset četiri mlade osobe su prošle tu edukaciju, šest ih je podržano kroz ovaj projekt, a ove godine ćemo nastaviti s njima suradnju. Izdvojili smo još veća sredstva nego prošle godine, tako da idemo opet kroz inkubator poslovnih ideja, ali i na njegovu njegovu nadogradnju“, objašnjava Lugavić.

Ekonomski razvoj

Kako kaže, fokus je na ekonomskom razvoju.

„Prioritet nam je ekonomski razvoj. Raspisan je i novi javni poziv za razvoj poduzetničkih ideja za minimalno 30 nezaposlenih osoba koje će proći edukaciju. To je projekat koji smo dobili s Europskom unijom i koji se financira iz sredstava Europske unije. Do sada smo imali tri od dva javna poziva. Treba sada sa sedam ili osam koji su najbolje ocijenjeni i da se potpišu ugovori i da se registruju. Povećali smo sredstva za te namjene, tako da ona u budžetu sada čine 300 hiljada konvertibilnih maraka samo za novoregistrirane firme. Povećali smo budžet za ranjive kategorije koji ćemo također nastaviti podržavati. Takođe, u pregovorima sam sa jednom fondacijom iz Sarajeva da otvorimo jedan green hub u Tuzli. Bit će to prvi u BiH pa da radimo na cirkularnoj kružnoj ekonomiji, da napravimo uslove i za freelanceri“.

Gradonačelnik Zijad Lugavić iskoristio je ovu priliku i da napomene značaj energetske efikasnosti. Na rješavanju tih problema se takođe uveliko radi:

„U energetsku efikasnost smo već promijenili naš pravilnik i uveli smo socijalne kategorije, opet prvi u BiH. Osobama koji su u stanju socijalne potrebe, odnosno koji su korisnici stalne novčane pomoći 90 posto. Recimo, utopljavanje objekta, tako da smo tu prvi napravili taj iskorak. U sljedećoj fazi čekamo sada da bude ovaj paket zakona u Sarajevu, što je u proceduri.  Zakoni koji su vezani za obnovljive izvore energije, oni će omogućiti, odnosno definirati što će s proizvedenom električnom energijom od, recimo solarnih solarnih panela. Kada oni tu budu usvojeni i definisani, mi ćemo odmah proširiti naš pravilnik i s tom linijom podrške gdje ćemo sufinancirati ugradnju solarnih panela“.

Evropski fondovi

Zanimljivo, Grad Tuzla je jedan od gradova u BiH koji je u proteklih par godina povukao najviše sredstava iz dostupnih fondova Evropske unije.

„Povukli smo preko tri i pol milijuna maraka za projekte prekogranične suradnje. Mi sami ne možemo da apliciramo, moramo da imamo partnera iz Europske unije i partnera iz još neke države, tako da smo ove projekte uglavnom radili u saradnji. Npr. sa općinom Nijemci iz Hrvatske, te iz Crne Gore i Srbije. Jedna ova općina i mi ocijenjeni smo u zadnja četiri projekta prekogranične suradnje kao općine koja su najpoželjnije za apliciranje da bude partner u projektima Europske unije. S obzirom da apsolutno po kvalitetu i u rokovima ispoštujemo sve svoje obaveze koji su nam ugovorom propisane“, objašnjava Lugavić koji zaključuje::

„Kad god se otvori neka mogućnost za neki projekt, da im budemo partneri, to rado prihvatimo“.

Ilinčica

Jedna od tuzlanskih lokacija koja ima potenciju da bude još popularnije okupljalište građana je svakako Ilinčica. Za sada je uređena kuća za odmor i rekreaciju, no kako kaže Lugavić, na tome se neće stati:

„ Želimo da vratimo Ilinčicu njenim građanima, a gore ćemo raditi i jedan mini adrenalinski park. Radićemo jedan climbing zid, a već smo s MUP – om razgovarali i oko saobraćaja. Da bar za dane vikenda vidimo način da izmijenimo režim saobraćaja. Da kada dođu gore građani nemaju bojazni da će neko proći autom bar na onom dijelu gore gdje je kuća“, objašnjava Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

J. Jeremić