Više od pola miliona KM za kilogram drveta od kojeg se dobija ”tekuće zlato”
Kad aquilariju napadne plijesan i ošteti deblo, drvo, kao obrambenu reakciju počinje proizvoditi specifičan miris. Prilikom berbe, napadnuti tamni dijelovi sa smolom se odvoje od zdravog dijela drveta, koje nema miris i kremaste je boje.
Nekada se koristilo kao analgetik, danas je poznato kao tekuće zlato čiji se kilogram prodaje za 268000 eura. Riječ je o agaru, dijelu drveta aquilarije koje raste u Kini.
Naime, kad aquilariju napadne plijesan i ošteti deblo, drvo, kao obrambenu reakciju počinje proizvoditi specifičan miris. Prilikom berbe, napadnuti tamni dijelovi sa smolom se odvoje od zdravog dijela drveta, koje nema miris i kremaste je boje. Nakon destilacije dobije se eterično ulje koje se koristi kao sastojak u najskupocjenijim parfemima, uključujući i Armani Privé’s Oud Royal i Yves Saint Laurent’s M7 Oud Absolu.
Drveće aquilarije tradicionalno se sadilo oko kineskih sela jer je doprinosilo uređenju okoliša po feng shui principima. Zapisi o njegovom korištenju postoje još od 7. stoljeća, a već tada je bilo izuzetno cijenjeno.
Osim smole koja se upotrebljava u proizvodnji parfema, koriste se i mali komadići kao mirisni štapići, a veliki komadi, dugi i po nekoliko metara, koriste se za ručno izrađene skulpture, koje pri prodaji dosižu cijenu i od nekoliko milijuna kuna. Kilogram mirisnih štapića možete dobiti već za 53600 eura.
Po ovom mirisu ili bolje reći trgovini ovim mirisom ime je dobio i Hong Kong, koji je nekoć bio trgovinska luka, a cijenjena roba na tržištu upravo mirisi. Ime Hong Kong zapravo znači Mirisna luka.