Uskoro uklanjanje opasnog otpada Tuzlanskog HAK-a?

Hemijska industrija u Tuzli je godinama, uz glavne proizvode, stvarala i opasni otpad koji nije propisno odlagan.  Iako su otklonjene bačve koje su u sebi sadržavale živu, otpad koji može izazvati bolest i smrt i dalje stoji u dvorištu postrojenja.

Najveći problem predstavlja to što je otpad nepropisno skadišten , tačnije zakopan u bačvama, ali i to što se ne zna količina i vrsta zaostalih supstanci u krugu nekadašnjih fabrika HAK 1 i HAK 2. Zbog toga je Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša Tuzlanskog kantona formiralo tim za analizu stanja opasnog otpada u industrijskoj zoni Tuzle.

“Formirani  je stručni tim sa jednim zadatkom sa jednim zadatkom a to je da se ustanovi šta je stvarno ostalo od opasnih supstanci u okrugu HAKA 1, a tu je riječ o živi ,hloru poliola i toluendiizocijanatu(TDI). Iako j nešto izvezeno postoji velika mogućnost da je još mnogo opasnog materjiala ostalo”-rekao je Zvjezdan Karadžin, ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša TK

Intencija resornog ministarstva nije samo da tim kojeg čine nekadašnji šefovi odjela, kantonalni inspektorat zaštite okoliša, ali i federalni inspektorat otkrije o kojim opasnim supstancama se radi nego da se ustanovi na koji način se taj otpad može ukloniti.

“Pošto se radi o  opasnom otpadu za koji nemamo nijednu deponiju u Bosni I Hercegovini . jako je bitno da znamo sa čime se suočavamo, taj otpad je zakopan nepropisno u buradima i kao takav predstavlja ospasnost u slučaju poplava. Nakon kopanja ustanovit ćemo o kojoj količini se radi, uzet ćemo uzorke i odrediti sadržaj svega što se tu nalazi” dodao je Karadžin.

Međutim, obzirom da je odvoz otpadnog materijala skup nastojat će se da se otpadni material neutrališe na licu mjesta, a na osnovu toga Ministarstvo će moći aplicirati na razna sredstva za fond za zaštitu okoliša. Kao krajnji rezutlat opasni otpad koji je godinama ležao pod zemljom napokon bi trebao biti uklonjen.