U Tuzli je održana promocija knjige “Svjedok genocida“, autora Roya Gutmana
U organizaciji JU Bosanski kulturni centar TK i Asocijacije Bosna i Dijalogos u Velikoj Sali BKC-a TK uz veliki broj prisutnih svih generacija održana je promocija knjige „Svjedok genocida“ autora Roya Gutmana , dobitnika nagrade za novinarstvo Pulitzerove nagrade koju je napisao 1993 .godine , koja je doživjela još jednu izdanje prošle godine.
Knjiga je izašla u izdanju Dijalogos i Asocijacija Bosne, uz uredništvo Resula Mehmedovića i Sanjina Jakića , a na promociji su pored autora Roya Gutmana govorili promotori knjige novinarka Almasa Hadžić i dr. Elmir Jahić , predsjednik Regionalnog odbora VKBI Tuzla, a događaj je moderirao glumac Hazim Mujčinović.
Prema riječima promotora knjige Almase Hadžić , koja je upoznala Roya Gutmana u Zagrebu, a do tada je Gutman pisao o logorima smrti u Omarskoj i Karetermu, ali mu je Almasa Hadžić pričala o strahotama koje su preživjele Bošnjakinje u logorima u Podrinju.Tada je joj je Gutman rekao da odmah može krenuti za Tuzlu i tuzlansku regiju, te je sa Almasom krenuo do Tuzle .
Gutman je jedan od najznačajnjih svjetskih novinara koji je pisao o strahotama agresije na BiH i istinu slao u svijet.Pisao je o strašnim zločinima 1992.godine, a ja sam ga upoznala 2 avgusta , nakon objavljivanja njegove reportaže u News Dayu o Srpskim koncentracionim logorima u Bosanskoj Krajini.Među prvima je prepoznata genocidna namjera Slobodana Miloševića i njegovih sljedbenika.Prvo izdanje knjige „Svjedok genocida“ objavljeno je 1993.godine i do danas niko nije dematovao nijednu napisanu riječ.Knjiga je svojevrsni udžbenik o genocidnoj naciji , istakla je promotor Hadžić.
Kako je istakao i drugi promotor knjige prof.dr. Elmir Jahić, Roy Gutman je pojam genocid nad Bošnjacima prvi spomenuo.Kasnije smo u presudama dobili javnu satisfakciju , a nedavnom Rezolucijom o Srebrenici i političkim knjigama veliki značaj knjiga dobila na značaju i da je dio historije, naglasio je prof.dr. Elmir Jahić.
U svom obraćanju autor knjige Roy Gutman je istakao :-Sjećam se da sam u Tuzlu 1992 godine stigao iz Banja Luke , išao sam preko šuma i barikada tri dana, Almasa Hadžić i gradonačelnik tadašnji Selim Bešlagić su mi pomogli u izvještavanju i realizaciji , ali i ljudi iz Goražda, Mostara i drugih dijelova BiH , koji su tvrdili , da je budućnost države u njenoj multietičnosti. Od Almase Hadžić sam čuo informaciju o sistematskom silovanju žena u logoru Liplje kod Zvornika i to me je pogodilo do srži. Morao sam doći do Tuzle i razgovarati sa djevojkama i ženama, koje su to preživjele , te sam fotografisao ih i foto i tekst objavio , da svijet sazna istinu.
Sada se sve promijenili , došao sam sada iz Banja Luke i vidio sam bilborde postavljene“ Mi nismo genocidni narod“ , istako je Roy Gutman.
Roy Gutman je ugledni američki novinar , bio je šef evropskog dopisništva magazina Newsday od 1989 do 1994 godine, njegovo izvještavanje i istraživanje bili su 1992 godine i kasnije važni za zatvartanje logora u kojima su pripadnice vojske Republike srpske zvjerski zlostavljali Bošnjake i Hrvate.Nagrađen je Pulitezerovom nagradom za novinarstvo.Veliki je prijatelj BiH i počasni je građanin Sarajeva.
Roy Gutman je rođen 1944. godine u New Jorku .Diplomirao je historiju na Hawerdu .Radio je za Router.Bio je šef za Evropu, dopisništva Deportmenta i glavni reporter na Capitol Hillu.Od 1982 bio je u Newsdayu za koji je pisao o padu poljskog, istočnjačkog i čehoslovačkog režima, ali i na raspadu Jugoslavije i objavio je svoje otkriče iz Bosne i Hercegovine.
Na kraju promocije u ime organizatora uručio mu je prigodan poklon Selim Bešlagić , a među onima koji su se uključili u diskusiju bila je proslavljena bh rediteljka Jasmina Žbanić koja je potpisnica filma o genocidu „Qua Vadis Aida“.
Duška Rebić