Sloboda se revanširala Budućnosti i ostvarila sedmu pobjedu u prvenstvu

Sloboda i Budućnost odmjerili su snage u okviru 13. kola Prvenstva BiH u tuzlanskom Mejdanu. Ove dvije ekipe u prvom dijelu sezone odigrale su prvi međusobni meč u Bijeljini gdje su bolji bili domaći rezultatom 86:78. Duel u Tuzli ponudio je dosta zanimljiviju utakmicu, nakon rezultatski napetog prvog poluvremena, Sloboda u nastavku ubacuje u brzinu više i činilo se da će ovo za njih biti lagan posao do kraja. Iako su crveno-crni imali i dvocifrenu prednost u posljednjem periodu igre, gosti su uspjeli uvesti utakmicu u neizvjesnu završnicu u kojoj su čak imali i šut za pobjedu koji nisu uspjeli iskoristiti.

Budućnost je u nešto boljem raspoloženju, a u prvom periodu igre vidjeli smo početno ispitivanje snaga koje je dovelo do prilično izjednačene borbe na terenu uz minimalnu prednost gostiju nakon prvih deset minuta. U drugoj dionici obje ekipe nastavljaju u istom ritmu, ali nešto sigurniju igru na terenu pokazuju igrači Slobode koji su u posljednjih par minuta uoči odlaska na odmor podigli odbrambenu igru na viši nivo te su u napadu ostvarili rezultatsku prednost od tri poena s kojom su i otišli na poluvrijeme pri rezultatu 41:38 za domaće.

Treći period igre domaći su nastavili u istom ritmu iz posljednjih nekoliko napada prvog poluvremena, potpuno su preuzeli terensku inicijativu i kontrolisali su meč sa dvocifrenom rezultatskom prednošću. Ipak, kada se činilo da je sve gotovo, posljednja dionica igre ponudila je zanimljiv rasplet jer su igrači Budućnosti postepeno smanjivali zaostatak koji je na kraju, zahvaljujući promašenim slobodnim bacanjima domaćih, bio svega dva poena razlike. Napad za produžetak ili pobjedu imali su gosti u kojem je bek Budućnosti Adi Zahiragić podigao šut za tri poena koji nije bio precizan i utakmica je završena konačnim rezultatom 79:77 za ekipu Slobode.

Apsolutno prvo ime u redovima crveno-crnih bio je kapiten Đorđe Lelić sa 18 poena, sedam skokova i šest asistencija. Dobru rolu ubilježio je i Nikola Jeftić sa 17 poena i sedam skokova, Adi Alikadić i Zoran Talley postigli su po 12, dok je dvocifren još bio Almir Hasandić sa 11 ubačenih poena. Kod gostiju je najzapaženiju ulogu imao Luka Jovanović sa 18 poena, Adi Zahiragić je dodao 17, a bivši igrač Slobode Milivoje Božović ostvario je double-double učinak sa 14 poena i 10 skokova u večerašnjem susretu.

Ekipa iz Tuzle je ponovo na pozitivnom omjeru i sada, nakon 13 odigranih kola, imaju sedam pobjeda i šest poraza. S druge strane, Budućnost je na svojih devet ostvarenih pobjeda u dosadašnjem toku prvenstva večeras dodala i četvrti poraz. Tuzlake sljedećeg vikenda očekuje gostovanje na Ilidži gdje će ih ugostiti ekipa Sparsa u okviru 14. kola Prvenstva BiH, a odmah nakon toga u finalu Kupa sistema “A” ekipa Slobode ugostit će sarajevsku Bosnu.