Roditeljska kuća u Tuzli: Mjesto sigurnosti za djecu koja se liječe od malignih bolesti

Roditeljska kuća u Tuzli bi uskoro trebala otvoriti vrata djeci koja se liječe od malignih oboljenja u UKC-u Tuzla, kao i njihovim porodicama. Nemjerljiv je značaj psiho-socijalne podrške, u samom procesu liječenja, a ujedno i poruka djeci i roditeljima, da nisu sami u svojoj borbi.

Ivana Galušić iz Tuzle majka je djeteta kojem je sa 4,5 godine otkrivena akutna limfoblastna leukemija. Intenzivno bolničko liječenje trajalo je osam mjeseci. Tri godine poslije, dječak je dobro i u fazi je praćenja.

– Samo liječenje nosi niz drugih komplikacija koje prate liječenje. Mi smo, nažalost, prošli na početku veoma teške komplikacije, ali izašli smo, na svu sreću, mogu reći, kao pobjednici, kaže Ivana.

Liječenje od malignih bolesti kod djece često je kompleksno. Zahtijeva poseban angažman medicinskog osoblja i posvećenost cijele porodice.

– Ono što je zaista poželjno i što je zaista standard u Europi jeste da porodica bude blizu djeteta, tj. da to dijete ima tu porodičnu atmosferu, prisustvo oba roditelja i onih bliskih, dragih osoba koje treba da bi se dijete osjećalo i sigurnije i bolje na cijelom tom putu, ističe Atifa Buldić-Bešić iz Udruženja “Srce za djecu oboljelu od raka”.

A put liječenja zna biti dug i nepredvidiv. Roditeljska kuća na tom bi putu bila mjesto sigurnosti.

– Liječenje malignih bolesti je liječenje hemoterapijom, radioterapijom, transplantacijom. To je liječenje koje traje dugo. Neka liječenja traju godinu-dvije dana, a prate se od pet do deset godina. Tokom liječenja od godinu do dvije dana, a većina recimo naših pacijenata se liječi do dvije godine, imamo terminske pauze kada bi pacijent mogao da boravi tokom dana u roditeljskoj kući, navodi prim. dr. Amila Latifagić iz Klinike za dječije bolesti UKC-a Tuzla.

Roditeljska kuća u Tuzli trebala bi biti otvorena do kraja narednog mjeseca. Od velike je važnosti za djecu koja se liječe od malignih bolesti, ali i članove njihovih porodica.

– U danima kada se osjeća dobro, kada je u mogućnosti može izaći, može provesti vrijeme sa svojim najbližima, ostvarivati svoje fizičke kontakte koje je samom bolešću izgubilo, što predstavlja jedan bitan faktor i element u samom liječenju, ističe Ivana Galušić.

Roditeljska kuća u Tuzli raspolaže sa 400 metara kvadratnih životnog prostora. Sastoji se od pet smještajnih jedinica sa pet apartmana koje imaju odvojena kupatila, a zajedničke prostorije su kuhinja, vešeraj, dnevna soba i igraona. Na Klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla trenutno se desetoro djece liječi od malignih bolesti. Svake godine otkrije se 12 do 15 novih slučajeva ovakvih bolesti kod djece.

Enisa Alibalić – BHRT