Povećan broj djece kod kojih se sumnja na morbile: Broj pregledane djece na Klinici za dječije bolesti manji nego prethodni vikend

Situacija sa bolesnom djecom, naročito bebama do 3 mjeseca života, bolja je nego prethodni vikend. Roditelji najčešće dovode djecu zbog virusnih infekcija respiratornih puteva. Osim virusnih infekcija, ima i djece kod koji se sumnja na morbile (ospice).

Prema informacijama koje smo dobili iz UKC-a, u toku petka i subote broj pregleda kroz Prijemno trijažno odjeljenje i Dnevnu bolnicu Klinike za dječije bolesti se upolovio u odnosu na prethodni vikend. Povećan je broj upućene djece suspektnih na morbile, naročito iz Kalesije.

Iako je stanje nešto bolje, problem je što je povećan broj prijema dojenčadi u bolnicu u odnosu na vraćene kući.

Djeca koja su primljena u bolnicu su uglavnom ona kod kojih se virusna infekcija iskomplikovala nekom bakterijskom infekcijom. Zato ljekari apeluju na roditelje da se redovno javjaju na preglede, a naročito kontrolne preglede nadležnom pedijatru.

Na press konferenciji održanoj prošle sedmice u UKC-u, ljekari su više puta ponovili važnost imunizacije. Komplikacije nekih bolesti, koje se zbog pada vakcinisanosti vraćaju, mogu biti vrlo teške pa i fatalne.

Zbog smanjenog obima vakcinacije MMR vakcinom (vakcina koja štiti od morbila, zaušnjaka i rubeole), svake godine imamo nove slučajeve bolesnih. Morbili su jedna od najinfektivnijih preventabilnih bolesti – ako se u istoj prostoriji nalazi 10 osoba i uzročnik je tu u zraku, njih 9 će biti inficirano. Stoga se morbili šire stravično brzo i brzo inficiraju više osoba. Lijeka za ovu infekciju nema. Terapija se sprovodi isključivo sa ciljem olakšavanja simptoma. U slučaju upale pluća, sprovodi se terapija antibioticima. Najbolji način pristupa ovoj infekciji jeste preventiva imunizacijom.

S.M.  Tuzlarije