Posmrtni ostaci šest žrtva spremni za ukop na kolektivnoj dženazi u Bratuncu

U povodu kolektivne dženaze i smiraja žrtva koji su ubijeni o proteklom ratu 1992godine, održana je pres konferencija u Vakufu Islamske zajednice Tuzla kojoj su prisustvovali glavni imam Bratunca ,Elvir ef.Hodžić i predsjednik Medžlisa islamske zajednice Bratunac, Admir ef.Velić, koji su ovom prilikom istakli da je obilježavanje genocida počelo 3 maja i trajati će do 29 maja.

Prema riječima predsjednika Organizacionog odbora i predsjednika Medžlisa Islamske zajednice Bratunca ,Admira Velića na 24 lokacija ćemo provesti aktivnosti , posjetiti ćemo 7 masovnih grobnica i već smo započeli aktivnosti.Trećeg maja smo posjetili Hranču, mjesto koje je 1992 godine prvo napadnuto, popaljene su sve bošnjačke kuće i pobijeni svi civili koji su pohvatani i posjetili smo masovnu grobnicu Borkovac, kazao je predsjednik organizacionog odbora, Admir ef.Velić.

Kako je istakao glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bratunca efendija Elvir Hodžić , neophodno je gajiti kulturu sjećanja , kako buduće generacije Bošnjaka ponovo ne bi zadesila 1941 ili 1992.godina.Živimo sada u vremenu da žrtvu sretne na sred čaršije , svog katila. Tužilaštvo ne radi svoj posao , pogotovo Okružno tužilaštvo Bjeljine koji predmete ne delegira na pravi način. U Bratuncu u sklopu „Đurđevdanskih dana“ obilježava se i Dan oslobođenja Bratunca, a od koga su oslobodili Bratunac. Ubijeno je 210 djece, 270 žena, pronašli smo 450 masovnih grobnica i dalje tragamo za stotine ubijenih civila , a ovdje se slavi oslobođenje grada. Od koga , od 70 posto populacije koja je prema popisu 1991 godine živjela u Bratuncu, , ističe Hodžić .

Žrtve ubijenih su bošnjačke nacionalnosti koje su tokom 1992 godine ubijene na području Bratunca, a njihovi posmrtni ostaci su ekshumirani u kasnijim godinama na području Bratunca, Srebrenice i Ilijaša.
Najmlađa žrtva koja će biti ukopana je Paraganlija Amira, koja je imala svega 7 godina kada je sa svojom majkom Safijom ubijena u mjestu Joševa kod Bratunca u maju 1992 godine. Kada su u Joševu otkrivene zajedničke grobnice od pet žrtva su bile 2 žene i troje djece, ekshumirani su posmrtni ostaci Amire Paraganlije koja je imala samo 31 godinu i takođe će se sahraniti uz svoju kćerku Amiru.

Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Rukija (Selima) Paraganlija, rođena1925 godine u Biljači , ubijena 1992 godine , a posmrtni ostaci ekshumirani su na lokaliteta Joševa u oktobru 2021 godine.
Takođe će smiraj naći i Sabaheta (Šukrija)Hasanović rođena 1952 godine u mjestu Abdulici kod Bratunca , nestala je u novembru 1992 godine, njeni posmrtni ostaci su ekshumirani 2003 godine na lokalitetu Miholjevine, općina Srebrenice u novembru 2020 godine.

U Veljacima će biti ukopan i Šaćir (Šahina) Muminović rođen 1952 godine u Mihaljevicu.Također je on ubijen 1992 godine na području Bratunca, posmrtni ostaci su mu ekshumirani 2003 godine na lokalitetu Sikirići , općina Bratunac.
Takođe 12 maja će u Bratuncu biti ukopan Alija (Ramo) Hodžić , rođem 1963 godine u Suhoj kod Bratunca, ostaci su mu ekshumirani 1996 godine na lokalitetu Žerovan , općina Ilijaš .
Ispraćaj tabuta iz Tuzle ka Memorijalnom Kompleksu Veljaci planiran je u četvrtak 11 maja u 14 sati, a dženaza će biti klanjana u petak 12 maja 2023 godine u Memorijalnom centru Veljaci , Bratunac.

D. Rebić