Položaj Roma i Romkinja u TK-u je težak, ali bolji nego prije

Romska populacija u našoj državi je često marginalizirana i diskriminirana ali na području Tuzlanskog kantona, iako je situacija daleko od dobre, položaj Roma u svim segmentima društva znatno je poboljšan.

Lokalna zajednica daje doprinos implementaciji raznih programa u cilju poboljšanja položaja Roma, a brojna udruženja također su u zadnje dvije decenije postigla puno na rješavanju problemima s kojima se Romi susreću. Obrazovanje i zdravstvena zaštita su posebno važni. Što je više obrazovanih, manje je ekonomski ovisnih, a samim tim i manje situacija ostajanja u zajednici u kojoj pojedinci, često žene i djeca, trpe razno nasilje. Prosjačenje, ugovoreni maloljetnički brakovi, samo su neki od problema.

Uoči Svjetskog dana Roma (8. april) planirane su brojne aktivnosti, a danas je u Međunarodnom ateljeu Ismet Mujezinović organizovan Okrugli sto „U susret Svjetskom danu Roma i Romkinja”. Direktorica UŽR “Bolja budućnost“, Indira Bajramović, rekla je da je položaj, posebno žena Romkinja, zadnjih dvadesetak godina poboljšan.

Dosta se radi na obrazovanju i zaštiti repreduktivnog zdravlja žena. Počeli su i sa zaštitom zdravlja muškaraca. Planiran je susret sa ministricom zdravstva, da se dogovore za ostale aktivnosti u vezi zdravstvene zaštite. Dječiji ugovoreni brakovi su posebno u fokusu zanimanja ovog Udruženja, dodala je Bajramović.

Za one koji nemaju zdravstvenu zaštitu, Gradska uprava Tuzla je obezbijedila da su u sistemu zdravstvene zaštite, a to je samo dio aktivnosti koje se rade na poboljšanju položaja Roma. Na današnjem događaju bio je prisutan i gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić koji je govorio o politikama i programima Grada Tuzla za društvenu inkluziju Roma i Romkinja.

U današnjem programu učestvovali i Samir Arnaut i Nihad Mešić, koji su govorili o programu OSCE misije u BiH u procesu poboljšanja položaja Roma i Romkinja u BiH.