Pobjeda BiH u Mejdanu

Košarkaška reprezentacija BiH pobijedila je reprezentaciju Crne Gore u tuzlanskom Mejdanu 74:66 i tako ostala sa matematičkim šansama za plasman na Mundobasket 2023.

Najefikasniji košarkaš Bosne i Hercegovine bio je John Roberson sa 17 poena i 6 asistencija, pratio ga je kapiten Miralem Halilović sa 16 ubačaja i 6 skokova, a Amar Gegić također je bio jako dobar sa 14 koševa i 5 dodavanja. Kenan Kamenjaš pridružio se sa 7 poena, 9 skokova i 2 asistencije.

Prvo ime utakmice bio je crnogorski igrač Kendrick Perry sa 19 poena. Odličan je bio i Nemanja Radović sa 16 koševa i 11 skokova.

Prva četvrtina

Prvih minutu i po nije bilo poena ni jedne, ni druge reprezentacije. Uslijedila je serija 4:0 Crnogoraca, a “post” od tri minute bez poena Zmajeva, prekinuo je trojkom John Roberson.

Nije dobro izgledala selekcija Adisa Bećiragića nakon prvih pet minuta, nekoliko izgubljenjih lopti i nedovoljna koncentrisanost u defanzivnom skoku. Poslije tačno pet minuta igre gosti su vodili 8:5.

Playmaker Bosne i Hercegovine, John Roberson držao je Zmajeve u životu, jer je u nastavku pogodio još jednu trojku. Uslijedila je nova trica, ovaj put Aleksandra Lazića i BiH je serijom 6:0 stigla do prvog vodstva (11:9).

Uzvratili su Crnogorci preko Perryja, koji je vratio jednu trojku. Nastavak meča donio je izmjenjivanja u vodstvu, a onda su gosti ponovo otišli na +4 (13:17).

Haris Delalić čim je ušao u igru pogodio je trojku za Bosnu i Hercegovinu i smanjio prednost Crnogoraca. Selekcija Boška Radovića imala je pola koša prednosti nakon prvih 10 minuta (18:19).

Druga četvrtina

Mnogo agresivniji pristup imali su bh. košarkaši u drugoj dionici, što je rezultirali vodstvo 22:21, nakon 13 minuta košarke.

Nalet košarkaške reprezentacije BiH prekinuo je novom trojkom, odlično raspoloženi Kendrick Perry. Nisu uspjevali Zmajevi da odu na veću prednost, pa su gosti napravili novu seriju 6:0, sa dvije vezane trojke Popovića i Slavkovića, kada su Boškovićevi košarkaši odtišli na prednost 32:26.

I dalje je probleme pravio najbolji košarkaš Crne Gore košarkašima BiH, Kendrick Perry, prvo poluvrijeme je završio sa 11 ubačaja.

Selekcija susjedne nam zemlje imala je prednost od tri poena razlike (34:37), poslije 20 minuta košarke.

Prvo poluvrijeme Crnogorci su imali više izgubljenih lopti, 7 u odnosu na tri Bosne i Hercegovine. Međutim, prednost poentersku gostima, osigurali su skokovi, gdje su košarkaši Crne Gore bili mnogo dominantniji od BiH, imali su 21 skok u odnosu na 11 Zmajeva.

Treća četvrtina

Ponovo dobar start četvrtine BiH. Nisu dopustili skoro tri minute Crnogorcima da ponetiraju i serijom 5:0 otišli na +2 (39:37). Ali, Perry je prekinuo crni niz svoje selekcije. Uzvratio je John Roberon novom trojkom, pa polaganje Halilovića, donijela su +5 izabranicima Adisa Bećiragića (44:39). Poslije time-outa, BiH je došla do najveće prednosti u meč +7 (46:39).

Susjedi nisu dozvoljavali BiH nikako da ode na dvocifrenu prednost. Pa serija 4:0 vratila je crnu Goru na -3 (46:43).

Amar Gegić trojkom u pravom trenutku vratio je prednost na +6. Nove greške u napadu Zmajeva koštale su BiH i Crnogorci prave seriju 5:0 i dolaze ponovo na -1 (49:48).

Vezali su košarkaši BiH pet poena i tako ušli sa nadom u posljednju, odlučujuću četvrtinu i vodstvom (54:48).

Četvrta četvrtina

Dobar početak odlučujuće dionice za bh. košarkaše nošene atmosferom Mejdana. Ukrali su loptu gostima, ali nisu bili organizovani u napadu. Ponovo pad i serija 4:0 Crne Gore (54:52).

Nova trojka Nemanja Radović “ubila” je svaku nadu Bosne i Hercegovine, jer su na 6 minuta do kraja Crnogorci poveli (54:55).

Vratio je ubrzo tricom Gegić prednost pola koša BiH (57:56), poslije skoro 4 minute bez koša Bećiragićeve ekipe. Poentirao je Adin Vrbac i BiH ponovo imala +3 (59:56), ali promašio dodatno bacanje.

Izgubili su odmah nakon toga Crnogorci loptu i imala je BiH priliku, nekom ludom serijom doći do željenih +20. Loša komunikacija dovela je do toga, da Gegić krene sam u napad i izgubi loptu.

Zmajeve je definitivno “ugasila” trojka Slavkovića (59:59).

Nisu se predavali Crnogorci, a BiH je uspjela izvući pobjedu uz dosta muke. Nije uspjela do kraja utakmice BiH doći do željenih +20, ali je slavila pobjedu koja joj ostavlja nadu za prvi historijski plasman na šampionat svijeta.

Bosna i Hercegovina još uvijek ima matematičke šanse za plasman na Mundobasket, međutim sada sve zavisi od Crnogoraca koji moraju izgubiti u zadnjem kolu od Češke u Podgorici. U tom slučaju pobjeda BiH u Mađarskoj, vodi Zmajeve na prvenstvo svijeta.