Održana konferencija o energetskom siromaštvu
U Sali TC „Dramar“ u Tuzli održana je konferencija o energetskom siromaštvu u okviru projekta „Inovacije u EE i OIE za bolje prilagođavanja klimatskim promjenama i smanjenju siromaštva „(EEII) koji je realizovao Caritas Švicarske i Centar za ekologiju i energiju Tuzla u partnerstvu sa gradovima-općinama Tuzle, Živinice, Gračanica, Kalesija , Lukavac i Banovići.
Cilj istraživanja je kako smanjiti potrošnju energije i promjeniti navike prezentovani su istraživanjem o energetskom siromaštvu jer je veliki problem . U BiH JE 69% domaćinstava troši više od 10% svog dohotka za plaćanje računa za električnu energiju , te prema tom kriteriju spadaju u energetski siromaštvo stanovništvo.
Prema riječima Džemile Agić, direktorice Centra za ekologiju i energiju , važan je prijedlog mjera za suzbijanje energetskog siromaštva i osmisliti način pružanja pomoći tim domaćinstvima treba planirati budžetska sredstva za rješavanje problema energetskog siromaštva, od viših nivoa vlasti tražiti da se uključe u rješavanje problema energetskog siromaštva. Između ostalog u saradnji sa Centrom za socijalni rad trebaju izraditi listu energetski siromašnih domaćinstava, osmisliti program , sufinansiranje , energetske sanacije objekata siromašnim domačinstvima , ugradnju termo izolacionih fasada, zamjenu stolarijei drugo. Treba organizovati razne edukacije, ističe Agić, jer nakon sprovedenih edukacija, podjela brošura i 4 LED sijalica u narednih 12 mjeseci ostvarili smo prosjećnu uštedu električne energije od 4, 4 %, što znači da je svih 10.044 domaćinstava za godinu dana ostvarilo uštedu od preko 320,000 km , naglasila je Agić.
Daniel Bronkal , direktor Caritasa Švicarske je naglasio da je ovaj projekat veoma značajana i u toku projekta urađena je jedinstvena analiza na osnovu anketiranja deset hiljada domaćinstava, a u anketu su uključena domaćinstva iz 6 općina /gradova, 6 srednjih škola i oko 130 energetskih savjetnika. Uradili smo letke u kojima su veoma važne preporuke za smanjenje toplotne energije u kojima se preporučuje: Provjeriti , da li vam prozori dobro dihtuju , jer se kroz prozore troš 50% topline , zimi radijatore ne zaklanjati sa namještajem ili zavjesama , prostorije provjetravati u trajanju od 3 do 5 minuta dnevno otvaranjem prozora, u sezoni grijanja ne otvarati prozore na kip. …
Kako je istakao gradonačelnik Tuzle,Jasmin Imamović, Grad Tuzla je obavezao da će do 2020 godine smanjiti CO2 , uložli smo 70 miliona iz Budžeta u širenju mreže toplifikacije i postigli smo najveće rezultate .Uložili smo poticaje za podstanice, utopljavanje zgrada i finansirali smo 50% za finansiranje , ugradili smo LED sijalice,i uštede bi bile veće da nije bilo pandemije.
Elmir Tukić iz Minstarstva za obrazovanje i nauku je istakao da su ovakvi projekti veoma značajni , kako sa aspekta edukacije nastavnika i učenika , tako i sa praktične strane jer su rađeni projekti energetske efikasnosti u dvije osnovne škole i to OŠ „Priluk „ i OŠ „Gornja Maoča“.Trenutno se radi na mjerenju određenih ušteda kada su u pitanju instalacije geotermalnih toplotnih pumpi da su prema dosadašnjim mjerenjima , na štednji izuzetno dobre i na ovaj način štedi 4 do 5 puta više energije.
Organizator konferencije je pripremio više letaka u kojima su predstavljene preporuke za smanjenje potrošnje toplotne energije , a letak je rezultat aktivnosti projekta „Inovacije u EE i OIE za bolje prilagođavanje klimatskim promjenama i smanjenje siromaštva“koje implementira Caritas Švicarske u partnerstvu sa Centrom za ekologiju i energiju .
Duška REBIĆ