Održana Javna tribina “Tvrtko Prvi Kotromanić- prvi bosanski kralj u savremenom diskursu”

U Međunarodno galeriji portreta Tuzla u sastavu Centra za kulturu Tuzla održana je Javna tribina pod nazivom “Tvrtko Prvi Kotromanić – prvi bosanski kralj u savremenom diskursu”, a povodom 646 godine krunidbe. Ovom događaju je pristvovano veliki broj publike , dok je Kralj Tvrtko zasigurno u svom parku gdje je smješten čuvao grad i sve građane Grada Tuzle bilo kojim putem da krenu.

U povodu dana krunisanja kralja Tvrtka Kotromanića 26 oktobar se obiljažava kao dan krunisanja kralja Tvrtka Kotromanića i dan sjećanja na Srednjovjekovnu Bosnu .Na 26 oktobar 1377 godine Tvrtko Kotromanić je krunisan za kralja Bosne u Milama, gdje je i ukopan.

Kralj I Kotromanić kao ban je vladao Bosnom od 1353 godine, a kao Kralj do 1391 godine.U vrijeme njegove vladavine Bosana je bila na  vrhuncu moći .Vladao je u Bosni i susjednim teritorijama i narodima,u vrijeme svoje vladavine kovao je Zlatni novac, osnovao je grad na obali (Herceg Novi) , uspostavljao je brodogradilište, razvijao trgovačke luke.

Na održanoj tribini u znak sjećanja na kralja Tvrtka I Kotromanića govorili su Jasmin Imamović, autor romana” Ljetopis o Kralju Tvrtku”, prof.dr Dženeta Merdić i prof.dr.Edin Mutapčić. –Tvrtko I Kotromanić je jedana od najznačajnijih ličnosti u bh prošlosti  , obilježio je srednjovjekovnu bosansku državu i povezivao južnoslovenske i bosanskohercegovačke –srpskohrvatske  prostore, ostavljajući veliki pečat. U posljednje vrijeme u javnom diskursu vidimo svojatanja Tvrtki, zloupotreba radi dnevnopolitičkih interesa.Mi ovdje želimo potcrtati dvije stvari, jedan je da se upravo u Tuzli najranije javila ideja da se Tvrtku podigne spomenik po ideji tadašnjeg gradonačelnika Grada Tuzle, a i da pokušamo usmeriti ta svojatanja Tvrtka i kanalisati u pravcu da ukažemo na ono što jeste stvarno, što jeste historija u vremenu u kojem živimo –istakao je ovom prilikom na Tribini prof.dr. Edin Mutapčić.

Kako je istakla Dženeta Merdić , onaj ko se ne sjeća i ne razmišlja o svojoj državnosti , taj ne može raditi na jačanju i dodatnom osnaživanju državno- pravnog kapaciteta .Bosna i Hercegovina  je tada bila izložena brojnim problemima i izazovima, ali se uvijek uspjevala s njima ispješno izboriti, zbog toga smatram da je obilježavanje ovog datuma od izuzetnog značaja , jer ono o čemu ne govorite, ono što ne njegujete , ne možete ni očuvati, naglasila je Omerdić.
Jasmin Imamović je istakao, kako je i sam prije 13 godina insistirao na podizanju spomenika prvom bosanskom kralju, te je u međuvremenu spomenik podignut u Visokom i Sarajevu , a isto je najavila i Banja Luka. Mi imamo roman, predstavu, a sada se sprema i opera o Tvrtku , moramo više poštovati svoje kulturno naslijeđe. Ono je važno , sad počinje otimanje za Tvrtka, a u historiji je tako dobro dokumentovano i to u arhivima Vatikana, Dubrovnika, Budima, Beča, Istanbula , kompletni prepisi sa bosanskog dvora,istakao je Imamović, koji je naglašava:- Tvrtko Kotromanić je otac suverenosti BiH, stoga smatram da je važno dokazivanje kontinuiteta državnosti i suverenosti BiH, da djeca što više saznaju o Tvrtku i da njegujemo naše naslijeđe i koliko je važan za dokazivanje kontinuiteta državnosti i suvereniteta BiH. Njegujemo naše zajedničko vlasništvo, a za Tvrtka nema niko pravo kazati da je samo njegov, svi imamo pravo kazati da pripada svima nama zajedno. U vrijeme Tvrtkove vladavine ostvarena je politička stabilnost i značajan kulturni i duhovni napredak i učinilo ga je najjačim vladarom u istoriji  srednjovjekovne Bosne-naglasio je Jasmin Imamović.

Kralj Tvrtko je umro u dobi oko 53 godine, 1391 godine u utvrdi Bobovac, a naslijedio ga je polubrat Stjepan Dabiša.

Duška Rebić