Liga mladih RKS Tuzla: Titula za pionire OKK Sloboda

Utakmicama za plasman završnog turnira za pionire u velikoj dvorani tuzlanskog Mejdana spuštena je zavjesa na sezonu 2022/23 Lige mladih RKS Tuzla budući da je završnica u pionirskoj konkurenciji bila posljednja na rasporedu za ovu sezonu.

Pioniri OKK Sloboda osvojili su titulu prvaka pobjedom nad ekipom Silver Kingsa rezultatom 99:68 čime su ostvarili plasman dalje i učešće u kvalifikacijama za državno prvenstvo. U utakmici za treće mjesto ekipa Gračanice savladala je prošlosezonskog prvaka, tim tuzlanskih Lionsa.

Treći, ujedno i posljednji košarkaški vikend u Mejdanu, kada je regionalna liga u pitanju, ponudio je odličnu košarku najmlađih takmičara, a u nastavku vam donosimo kratak pregled dešavanja sa završnog turnira za pionire.

Završnicu pionirske lige međusobnim susretom otvorile su ekipe Silver Kingsa i Gračanice u kojem su igrači iz Srebrenika nastavili svoj pobjednički niz budući da su, kao i domaćin Sloboda, na završni turnir stigli bez poraza. Ubjedljivim rezultatom 88:54 savladali su Gračanicu u polufinalnom ogledu i tako ostvarili plasman u finale. Drugo polufinale ponudilo je tuzlanski duel između domaćina Slobode i Lionsa u kojem su crveno-crni u potpunosti opravdali ulogu favorita te dominantnu partiju u polufinalu zaključuju rezultatom 111:50 čime su pioniri Slobode zakazali finalni meč sa Silver Kingsima, a gradske rivale poslali su u borbu za treće mjesto protiv ekipe Gračanice.

Drugi dan turnira otvoren je borbom za treće mjesto gdje su igrači iz Gračanice puno bolje otvorili susreti i već u prvom poluvremenu uspjeli su steći značajnu rezultatsku prednost. Ekipa Lionsa izgledala je nešto bolje na parketu u nastavku igre, ali to je bilo dovoljno samo da spuste rezultatski zaostatak do kraja utakmice koja je završena rezultatom 64:50 i slavljem pionira Gračanice koji su osvojili treće mjesto.

Finalni susret između Slobode i Silver Kingsa nije ponudio nikakvu rezultatsku neizvjesnost, a domaći igrači su i u ovoj kategoriji finalni meč odradili bez većih poteškoća. Nakon malo sporijeg ulaska u susret, crveno-crni su ubacili u brzinu više i vrlo brzo nametnuli svoj ritam igre kojim su iskontrolisali utakmicu do samog kraja. Finale je završeno rezultatom 99:68 čime su pioniri Slobode osvojili prvo mjesto i zlatnu medalju dok je ekipa Silver Kingsa završila sezonu kao drugoplasirani tim.

Kao najkorisniji igrač završnog turnira u konkurenciji pionira proglašen je član OKK Sloboda Tuzla, mlađi pionir Mak Omerović koji je u polufinalnom i finalnom susretu postigao 63 poena. Individualna priznanja kao članovi najbolje petorke dobili su još: Mak Omerović (Sloboda), Harun Andelija (Sloboda), Adi Muhedinović (Silver Kings), Salihbašić Amar (Gračanica) i Benjamin Galić (Lions)./OKK Sloboda/