Jevreji proslavljaju Hanuku: Počinje praznično paljenje svijeća

Hanuka je jevrejski osmodnevni, zimski “festival svjetla”, koji se slavi noćnim paljenjem menore, posebnim molitvama i prženom hranom. Hebrejska riječ Hanuka znači “posvećenost” i tako je nazvana jer slavi ponovno posvećenje Svetog hrama.

Hanuka, (hebrejski „Posveta“), koja se također naziva Praznik posvećenja, Festival svetlosti ili Praznik Makabejaca, jevrejski je praznik koji počinje 25. Kisleva (obično u decembru, prema gregorijanskom kalendaru) i slavi se osam dana.

Hanuka reafirmiše ideale judaizma i posebno obilježava ponovno posvećenje Drugog jerusalemskog hrama paljenjem svijeća svakog dana festivala.

Iako se ne spominje u Hebrejskom pismu, Hanuka se naširoko slavila i ostaje jedna od najpopularnijih jevrejskih vjerskih obreda.

Hanuka se slavi od ponedjeljka, 19. decembra do ponedjeljka, 26. decembra 2022. godine.

 

Porijeklo i historija

Hanuka obilježava sjećanje na pobjedu Makabejaca (Hasmonejaca) nad snagama seleukidskog kralja Antioha IV Epifana (vladao 175-164. p.n.e.) i ponovnog osvećenja Hrama na Kislevu 25., 164. pne.

Predvođeni Matatijom i njegovim sinom Judom Makabejcem, Makabejci su bili prvi Jevreji koji su se borili da brane svoja verska uverenja, a ne svoje živote.

Prema Makabejcima, tekstu apokrifa (pisanja isključena iz jevrejskog kanona, ali uključena u rimokatoličke i istočnopravoslavne starozavjetne kanone), Antioh je napao Judeju, pokušao helenizirati Židove i oskrnaviti Drugi hram u Jerusalemu.

Nakon pobjede Jevreja u trogodišnjoj borbi protiv Antioha, Juda je naredio čišćenje i obnovu Hrama.

Nakon što je pročišćen, postavljen je i posvećen novi oltar na Kislevu.

Juda je tada proglasio da se posveta obnovljenog Hrama slavi svake godine osam dana počevši od tog datuma.

Hanuka se, dakle, pojavila kao proslava posvećenja, kao što i sama riječ sugerira.

Iako tradicionalna praksa paljenja svijeća na Hanuku nije uspostavljena u knjigama Makabejaca, običaj je najvjerovatnije počeo relativno rano.

Praksa je sadržana u Talmudu (Shabbat 21b), koji opisuje čudo ulja u Hramu.

Prema Talmudu, kada je Juda Makabej ušao u Hram, pronašao je samo malu teglu ulja koju Antioh nije oskvrnio.

U tegli je bilo samo toliko ulja da gori jedan dan, ali čudom je ulje gorjelo osam dana dok se nije moglo pronaći novo osvećeno ulje, čime je uspostavljen presedan da festival traje osam dana.

 

Tradicija

Proslava Hanuke uključuje niz religijskih i nereligijskih običaja.

Kao i Purim, Hanuka je radostan festival kojem nedostaju radna ograničenja karakteristična za glavne festivale Rosh Hashana i Yom Kippur.

 

Menora

Najvažnija od svih tradicija Hanuke je paljenje menore svake večeri.

Poznata i kao hanuka lampa, menora podsjeća na svećnjak u hramu i predstavlja jednostavan ili složen kandelabar sa osam grana plus držač za šamaš („sluga“) svijeću koja se koristi za paljenje ostalih osam svijeća.

Prvo veče se pali jedna svijeća, a svake sljedeće večeri pali se dodatna svijeća sve dok posljednje večeri ne gori osam svijeća.

Za paljenje menore tradicionalno se koristilo maslinovo ulje, ali su ga zamijenile svijeće, koje se svake večeri festivala postepeno ubacuju u menore s desna na lijevo, ali se pale s lijeva na desno.

Blagoslov se također nudi dok se svijeće pale svake noći.

Menora je prvobitno bila zapaljena izvan kuće, ali je ipak unesena unutra u davna vremena.

 

Liturgija i molitva

Obilježavanje Hanuke također karakterizira svakodnevno čitanje Svetog pisma, recitovanje nekih psalama, milostinja i pjevanje posebne himne.

Liturgija uključuje Hallel, javna čitanja Tore i molitvu ʿal ha-nissim (“za čuda”).

U nekim sinagogama i domovima čita se Antiohov svitak, ranosrednjovjekovni izvještaj o Hanuki.

Uz svakodnevne molitve, zahvaljuje se Bogu što je predao jake u ruke slabih, a zle u ruke dobrih.

Riječ Hanuka na hebrejskom također znači “obrazovanje”.

 

Nereligijski običaji

Postoji i niz nereligijskih običaja povezanih sa Hanukom, uključujući svečane obroke, pjesme, igre i poklone djeci.

Popularne su palačinke (latkes), krofne (sufganiyot) i druge poslastice pržene u ulju, koje podsjećaju na čudo ulja.

Djeca dobijaju poklone i poklone u novcu (Hanukkah gelt), koji se ponekad dijeli u obliku čokoladnih novčića umotanih u zlatnu foliju.

Igre s kartama su uobičajene, a djeca igraju tradicionalnu igru s četverostranim vrhom koja se zove dreidel (hebrejski sevivon).

U zemljama u kojima su božićni rituali široko rasprostranjeni, neki odjeci tih rituala pojavljuju se u proslavama Hanuke.
Neke porodice, na primjer, razmjenjuju poklone ili ukrašavaju svoje domove.