Gradsko vijeće Tuzla: Predložena Deklaracija o osudi nasilja u Gazi

Na sjednici Gradskog vijeća Tuzla koja je održana u srijedu 31. januara ove godine, samostalni vijećnik Senad Mehmedinović je podnio inicijativu za usvajanje Deklaracije o osudi nasilja u Gazi.

Predloženi tekst Deklaracije prenosimo u cijelosti:

Deklaracijom prije svega naglašavamo poštovanje ljudskih života, dostojanstva i prava.
Javno izražavamo stav i osuđujemo svaki oblik nasilja koji rezultira gubicima nevinih života u Pojasu Gaze, naročito među civilnim stanovništvom.
Izražavamo duboku zabrinutost zbog sudbine civila u Gazi. Svaka izgubljena ljudska žrtva predstavlja tragediju i zahtijeva hitne korake prema postizanju mirnog rješenja.
Pozivamo na poštivanje međunarodnog humanitarnog prava kojim se nedužni civili, a posebno djeca moraju zaštititi.
Očekujemo da međunarodne organizacije, kao što je UN dokumentuju stradanja stanovništva, uništenu imovinu, bolnice, škole, domove, te da se utvrde zločinci kojim će se suditi.
Pozivamo međunarodnu zajednicu da kontinuirano pruža humanitarnu pomoć i iskoristi svoj uticaj kako bi se ublažile patnje stanovništva u Gazi, prije svega kroz osiguravanje medicinske zaštite, hrane i pitke vode.
Izražavamo dosadašnju podršku humanitarnim organizacijama koje pružaju pomoć narodu Gaze.
Zalažemo se za hitan humanitarni prekid sukoba, te da svi prelazi u Gazi budu prohodni za nesmetan pristup humanitarnoj pomoći.
Posebno ističemo potrebu zaštite djece i ranjivih skupina tokom sukoba. Djeca ne smiju biti izložena traumatičnim iskustvima i gubicima.
Pozivamo sve međunarodne zvaničnike da se konstantno zalažu za zaustavljanje sukoba, kako bi se osigurao mir i stabilnost.
U obrazloženju inicijative vijećnik Senad Mehmedinović je naveo da kao akademski radnik, vijećnik i osoba koja ne podržava bilo kakav oblik nasilja, želi javno osuditi napade prema narodu koji živi u Pojasu Gaze.

– Nedužno stradanje djece, majki i generalno stanovništva duboko je potresna i moralno neprihvatljiva pojava koja se sa aspekta međunarodnog prava može smatrati ratnim zločinom. Prema podacima Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova u Gazi je izgubilo živote preko 26 000 stanovnika, dok je preko 65 000 objekata uništeno. Prema podacima Oxfama dnevno u Gazi živote izgubi 250 Palestinaca, od čega je veliki broj djece. Svjetska zdravstvena organizacija navodi da je 85% populacije Gaze raseljeno, da se veliki broj stanovnika vode kao nestali. Od 36 bolnica, 8 djelimično funkcioniše, 3 bolnice su sa ograničenim kapacitetima, dok su samo dvije bolnice potpuno funkcionalne. Od 72 doma zdravlja, samo ih je 18 funkcionalno. Također, prema Uredu UN za koordinaciju humanitarnih poslova, Izrael sprečava dostavu humanitarne pomoći u Pojas Gaze, ne dopušta isporuku niti lijekova niti goriva. Spriječene su pošiljke lijekova i goriva potrebnih za rad sistema čiste i otpadnih voda. Sve navedeno govori, da narod Gaze proživljava teror, nije zaštićen međunarodnim humanitarnim pravom i nije osigurana sigurnost civila, posebno djece, te njihova zaštita.

Shodno navedenom, podnosim inicijativu da u skladu sa članom 99. stav 1. Poslovnika o radu Gradskog vijeća (drugi prečišćeni tekst) Kolegij u saradnju sa nadležnim Komisijima, pripremi Deklaraciju o osudi nasilja u Gazi, te istu dostavi na sljedeću sjednicu Vijeća – naveo je Mehmedinović.