Epidemiološka situacija u BiH znatno pogoršana, u TK još nema registrovanih slučajeva flurone i gripe

U BiH se nekoliko dana posle praznika znatno pogoršala epidemiološka situacija. U svim kantonima bilježe se dvostruko veće cifre novooboljelih od korona virusa a u Kliničkom centru u Banjoj Luci registrovan je i prvi slučaj virusa flurona. Riječ je o pacijentu rođenom 2000 godine.

Kada je riječ o Tuzlanskom kantonu do sada nije bilo prijavljenih slučajeva zaraze sezonskom gripom, a niti fluronom, navodi dr. Blaško Topalović, epidemiolog u kantonalnom Zavodu za javno zdravstvo.

Tuzlanski kanton nakon novogodišnjih praznika može očekivati pogoršanje epidemiološke situacije i dodatni rast inficiranih korona virusom, što potvrđuju i dosadašnji podaci o broju novozaraženih posljednjih dana.

Virus gripe i koronavirus imaju slične simptome pa ih je teško prepoznati. Uglavnom je riječ o povišenoj temperaturi i groznici, glavobolji, gušobolji. Flurona se širi kao i svaki virus kapljičnim putem. I mjere zaštite su iste kao kod koronavirusa nošenje zaštiten maske, dovoljan razmak između ljudi i higijena ruku.Kada je riječ o sezonskoj gripi,

Struka ističe  važnost vakcinacije protiv koronavirusa, ali i sezonske gripe.

No, iako u većini kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine broj novooboljelih je udvostručen ispod očekivanja su podaci o broju cijepljenih. Interes građana da prime bilo koje cjepivo protiv Covida-19 je već dulje razdoblje u padu.

Prema dostupnim podacima, najveći procenat vakcinisanih, uglavnom s dvije doze, ima Bosansko-podrinjski kanton i Kanton Sarajevo, sa više od 40 posto. Potom Tuzlanski gdje je vakcinisano oko 34 posto osoba starijih od 18 godina prvom dozom, 32 posto sa dvije doze, te jedan ili dva procenta onih koji su primili treću dozu. I, ako se ne računa procenat onih koji su primili vakcinu van zemlje, statistika je i dalje mala – za nadležne ispod očekivanja.

Zemlje širom Evrope, bojeći se novog vala pandemije i širenja omikron soja, poduzimale su ozbiljnije mjere. Kod nas je i pokušaj federalne Vlade s pravilom – vakcinisan, prebolio, testiran završio na volji Kantonima. Sitacija je složena u svim dijelovima države gdje je epidemiološka slika tek nekoliko dana nakon praznika znatno pogoršana sa udvostručenim brojem oboljelih, stoga nadležni svakodnevno apeliraju na stanovništvo da je jedini spas u masovnoj vakcinaciji.