Baraž za SP: Visok poraz bh. rukometaša od Portugala, slijedi revanš u Tuzli

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Guimaraesu od selekcije Portugala rezultatom 29:19 u okviru prve utakmice baraža za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2025. godine.

Jasno je da su nakon ove utakmice šanse za plasman našeg tima na SP veoma male, no nadamo se da ćemo utisak popraviti u revanšu.

Bila je ovo debitantska utakmica za novog selektora BiH Damira Doborca koji je na klupi našeg nacionalnog tima naslijedio Irfana Smajlagića, a u prvom poluvremenu Portugal je uglavnom održavao prednost od tri-četiri gola razlike, dok smo priključak držili prije svega zahvaljujući raspoloženom golmanu Benjaminu Buriću.

Do sredine drugog poluvremena postojala je nada da možemo izbjeći ubjedljiv poraz, ali Portugal je u finišu susreta ubacio u brzinu više i došao do trijumfa koji im ipak garantuje mirniji revanš.

Najefikasniji u našim redovima bili su Milan Vukšić sa sedam, Mirko Herceg sa četiri i Pavle Petrović sa tri gola, dok je izvanredan bio Benjamin Burić sa 13 odbrana.

Portugal su do pobjede prevodili Pedro Potrela i Rui Silva sa pet , te Salvador Salvador sa četiri pogotka. Manuel Gaspar je zabilježio 11 odbrana.

Portugalci su na minulom Euru zauzeli sedmo mjesto, a naša reprezentacija je završila na posljednjem, 24. mjestu, te je jasno da je Portugal izraziti favorit u ovom dvomeču.

Revanš susret baraža za Svjetsko prvenstvo na rasporedu je 12. maja u tuzlanskom Mejdanu, s početkom u 17 sati.

Svjetsko prvenstvo 2025. godine bit će odigrano u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj.