Slučaj „Blok 7“: Razvoj u škripcu
Izgradnja Bloka 7 u Tuzli, iako ključna za energetsku stabilnost zemlje, suočava se s dugotrajnim izazovima i odgodama. Projekt, čija je vrijednost 350 miliona eura, trebao je zamijeniti zastarjele blokove 3, 4 i 5, ali se suočava s nizom problema, uključujući odustajanje američke kompanije “General Electric” zbog neslaganja s poslovima zasnovanim na uglju.
Plan koji se nije ostvario
Blok 7, zamjenski termoenergetski blok u Tuzli, predstavlja generacijski projekt i najveći u oblasti elektroenergetike u Bosni i Hercegovini trenutno, istakao je predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRÉ (BH K CIGRE) Edhem Bičakčić. Ovaj blok će, kada bude izgrađen, dovesti do gašenja blokova 3, 4 i 5, a izgradnja Bloka 7 je šansa za brži rast i sveukupni razvoj, s obzirom na to da energetika učestvuje do 30 posto u BDP-u Bosne i Hercegovine.
Blok 7 zamjenski blok koji omogućava istovremeno smanjenje zagađenja i emisije CO2, pridržavajući se evropskih ekoloških standarda. Projekt obuhvata zamjenu postojećih blokova koji su ili će izaći iz pogona, a njihovo gašenje je neminovno s obzirom na starost i tehničke performanse.
Sve ovo navedeno već je odavno trebalo dobiti svoj epilog, no kako to kod nas u BiH obično ide, projekat je stopiran.
Ko stopira izgradnju Bloka 7
Projekat Bloka 7 suočava se s nizom izazova, uključujući odustajanje američke kompanije “General Electric” iz projekta, problem s odabirom alternativnih kineskih podizvođača, te sankcije Energetske zajednice u decembru 2020. godine zbog odstupanja od politike EU o dekarbonizaciji. Federalna vlada je također zatražila raskid ugovora prošle godine.
Nakon ulaganja više od 300 miliona KM građana Federacije u nezapočeti Blok 7, i dalje ostaje neizvjesno hoće li se dio tih sredstava vratiti u budžet. Uz to, rekonstrukcija Bloka 6 predstavlja još jedan korak u sklopu opsežnih promjena u elektroenergetskom sektoru Bosne i Hercegovine.
Osim toga, Elektroprivreda BiH uputila je treću opomenu kineskom konzorciju, sastavljenom od China Gezhouba Group Company Ltd i China Energy Engineering Group Gunadgong Power Desing Institute Co. Ltd, koji su odabrani za izgradnju Bloka 7. Rok za izvršenje ugovora je prošao, a izgradnja Bloka 7, čija je vrijednost 350 miliona eura, još nije započela.
Nakon što se američka kompanija povukla, Kina je ponudila alternativne podizvođače, ali Elektroprivreda BiH nije prihvatila, tvrdeći da kineski podizvođači ne zadovoljavaju potrebne standarde i reference.
Blok 6
Blok 6 Termoelektrane u Tuzli, iako pred istekom radnog vijeka, će proći rekonstrukciju kako bi se produžio eksploatacioni vijek. Rekonstrukciju će izvoditi dvije kineske i jedna bh. firma, a vrijednost projekta prelazi 25,5 miliona KM. Očekuje se da će rekonstrukcija doprinijeti povećanju energetske efikasnosti i smanjenju emisija, osiguravajući stabilnost bloka do 2035. godine. Ovaj projekat se takođe još uvijek ne realizuje.
U cijelom kontekstu, ova situacija stavlja Elektroprivredu BiH i Vladu Federacije BiH pred ozbiljan izazov, kako u smislu ostvarivanja energetskih ciljeva, tako i u pitanju opravdanosti prethodnih ulaganja građana Federacije BiH u projekte koji se suočavaju s brojnim preprekama. Neizvjesnost oko budućnosti Bloka 7 i rekonstrukcije Bloka 6 dodatno komplicira energetsku strategiju zemlje, dok se svjetski trendovi kreću prema dekarbonizaciji i smanjenju emisija stakleničkih plinova.
Cijena svega
Na kraju kada se sve ovo sagleda, dolazimo do jednog zaključka: Bosna i Hercegovina daleko je od energetski suverene zemlje. Sudeći po načinu kako se odvijaju stvari, očigledno je da slijepo slijedimo direktive iz Evropske unije kada je u pitanju zelena agenda, dekarbonizacija i prelazak na korištenja nekih drugih izvora energije poput vjetroparkova ili solarnih panela za proizvodnju struje. Iako imamo svoje načine proizvodnje električne energije neovisno o bilo kome.
Umjesto da samostalno odlučujemo o tome na koji način ćemo proizvoditi električnu energiju, koliko ćemo je proizvoditi, izvoziti i prodavati, izgleda da neko drugi o tome odlučuje umjesto nas.
Iako je BiH daleko od članstva u EU, njihove smjernice slijepo se slijede, a gdje će nas sve to na kraju odvesti brzo ćemo saznati. Možda uskoro više ne budemo zemlja koja proizvodi svoju električnu energiju, nego ćemo je kupovati od nekoga drugog i to po mnogo većoj cijeni.
- J.