Izložba“Vječna im je slava i hvala“
U okviru obilježavanja 9.maja-Dana pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, juče je u galeriji portreta Ismet Mujezinović u Tuzli otvorena izložba pod naslovom „Vječna im slava i hvala“.
Izložba je rezuzltat saradnje baze podataka spomenicinob.info i Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, s ciljem da se široj javnosti prikaže raznolikost, rasprostranjenost i sadašnje stanje spomenika i spomen obilježja NOR-a i šire- socijalističke revolucije koji se nalaze na području TK.Moderator Senad Begović iz Centra za kulturu je prilikom otvaranje izložbe istakao značaj obrađene teme, kao i stručnjaka koji su uložili mnogo napora da prirede stanje spomen obilježja iz perioda Drugog svjetskog rata na području TK.
Prvi se prisutnima obratio Semir Hadžimusić iz Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, koji je, između ostalog, rekao:
“Povodom 18. aprila Dana spomenika i spomeničkih cjelina, 9. maja Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope, ali i obilježavanja 40 godina od osnivanja Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK u saradnji sa bazom podataka Spomenicinob.info i uz podršku Centra za kulturu Tuzla organizuje izložbu VJEČNA IM SLAVA I HVALA.
Spomenici su materijalizacija kreiranog kolektivnog pamćenja s ciljem stvaranja kolektivnog identiteta. Političke elite u socijalizmu nastojale su i kroz izgradnju spomenika graditi kolektivno sjećanje na zajedničku antifašističku prošlost, jačati zajedništvo, bratstvo i jedinstvo naroda.
Danas je primjetan suprotan trend. U novom tumačenju, antifašizam zadobija nacionalni sadržaj zbog čega brojni spomenici Drugog svjetskog rata doživljavaju etnonacionalnu transformaciju.
Cilj je uspostaviti antifašističku prošlost isključivo svoga naroda.
Izložba VJEČNA IM JE SLAVA I HVALA. Spomenici i spomen-obilježja NOB-e i revolucije rezultat je međunarodne naučne saradnje, koju je inicirao Zavod povezavši se sa vrsnim istraživačem ovog segmenta kulturne baštine, arheologom i konzervatorom Andrew Lawlerom koji već niz godina radi na istraživanju spomenika širom BiH.
Prvi kontakt Zavoda sa Andrew je bio 2017. godine, kada su za potrebe njegovog tima ustupljene evidencije Zavoda. Navedene spomenike je Andrew sa svojom ekipom marljivo dokumentovao, a za potrebe ove izložbe tim Zavoda u saradnji sa Andrew posljednju godinu je uradio nova terenska istraživanja. Rezultat ove saradnje je izložba, ali i pokretanje aktivnosti na zakonskoj i konkretnoj zaštiti pojedinih spomenika. Tuzla i Tuzlanski kanton su prepoznatljivi po antifašističkim vrednotama, kako 1941-1945, tako i 1992-1995. Stoga je očuvanje ovih spomenika putokaz za našu antifašističku budućnost”, rekao je Hadžimusić.
U stručnom timu za pripremu materijala za izložbu bio je i Andrew Lawler iz Engleske, koji od 2013.godine radi na mapiranju svih spomenika i spomen obilježja Narodnooslobodilačke borbe na području Bosne i Hercegovine.Istakao je značaj spomenika za kulturu sjećanja, te je maja 2020.godine baza spomenika postavljena online na web stranici spomenicinob.info, gdje su navedeni osnovni podaci o svakom spomeniku.
Veliki doprinos istraživačkom radu na mapiranju spomenika dala je Merima Hajdarbegović iz stručnog tima Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona.O tom radu Merima Hajdarbegović je rekla:
„Na ovoj izložbi postavili smo 23 panoa na kojima je prikazano 38 lokaliteta spomen obilježja u vidu spomen ploča, bsta, spomenika, kosturnica, spomen groblja, spomen kuća, umjetničkih djela i sl.Na slikovit način prikazali smo da nam je to putokaz da idemo ka antifašističkim vrijednostima.Važno je istaći da smo obradili područja svih općina/gradova Tuzlanskog kantona, te smo došli do podatka da imamo 277 spomenika.Tokom istraživanja došli smo do novih informacija, kao atribucija biste Moša Pijade u Tuzli Antuna Augustinčića, otkriće tri do sada nepoznate spomen ploče u Tuzli, pronalazak nekoliko fotografija“izgulbjenih“spomenika širom TK, kao i fotografija i potvrdu o očuvanju biste Moše Pijade u Banovićima.Takođe su poduzeti koraci ka valorizaciji i zaštiti nekih od dobara baštine kao što je mural Ismeta Mujezinovića na zidu Radničkog doma u Banovićima.Naravno, ima još detalja i važnih dokumenata do kojih smo došli prillikom istraživačkih radova“, istakla je Merima Hajdarbegović.
Ono što je bitno za istaće jeste da bi ova izložba pod nazivom“Vječna im slava i havla“, trebala biti postavljena tokom maja u svim općinama/gradovima Tuzlanskog kantona pa i šire.
(Š.Gadžo)