Dr.sc. Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle: Možemo graditi još brže i još veće korake ka boljoj budućnosti

Od početka februra ove godine, dr. sc. Zijad Lugavić zvanično je prvi čovjek Grada Tuzla. Zahtjevna gradonačelnička funkcija za ovog četrdesetdevetogodišnjaka bez sumnje će biti staza prepuna izazova, no čini se da je spreman za nju. Lugavić, kako kaže, posjeduje dovoljno iskustva da se uhvati u koštac sa svim što treba popraviti i poboljšati u gradu soli.

„Veoma veliki izazov i veoma velika odgovornost, posebno prema građankama i građanima Grada Tuzle i privrednim subjektima, nevladinim organizacijama i svim onim koji žive i rade na području grada Tuzle. Odmah moram da kažem da nije lako voditi treći po veličini grad u našoj državi, tako da i to da još jedan dodatni izazov, ali isto tako i odgovornost obzirom da sam već deset godina u javnoj upravi“, objašnjava Lugavić, te nastavlja:

„Obnašao sam funkciju pomoćnika gradonačelnika, prvo u inspekciji Službi za inspekcijske poslove, a onda u Službi za ekonomski razvoj, poduzetništvo, poljoprivredu, jedno vrijeme i društvenih djelatnosti. To mi je omogućilo da steknu iskustvo i u radu u javnoj upravi u različitim segmentima. Prethodno sam imao veoma veliku menadžersko iskustvo u radu u realnom sektoru, te u nevladinim organizacijama, tako da sam tijekom godina stjecao iskustvo i u realnom i u javnom i u nevladinom sektoru“.

Komunikacija temelj uspješnosti

Kako kaže, bez razumijevanja i komunikacije sa svim sektorima, teško je bilo šta postići:

„Bez tog razumijevanja i bez komunikacije sa svim sektorima, posebno sa građanima, teško je kvalitetno voditi bilo koji sektor: grad, općinu, mjesnu zajednicu, preduzeće, nevladinu organizaciju. Po mom shvatanju, administracija 21. vjeka je administracija uslužne djelatnosti. Dakle, mi moramo i mi hoćemo biti na usluzi našim građankama i građanima, našim privrednim subjektima i nevladinim organizacijama i o svemu na jedan takav partnerski pristup, uz obostrano uzajamno uvažavanje i razumijevanje. Možemo graditi još brže i još veće korake ka boljoj budućnosti. Ovo govorim stvarno, jer to tako mislim. A to se kao dobro pokazalo i u mom radu Službi za ekonomski razvoj, jer smo često radili izmjene u pravilnicima, recimo za dodjelu sredstava, podršku kroz projekt Siguran start i slušajući privrednike, što je ono što je njima najpotrebnije, način kako da ih podržimo“.

Upravo takvi potezi, kako kaže Lugavić, doveli su do rasta broja privrednih subjekata:

„Mi smo u kontinuitetu imali rast broja privrednih subjekata i malih obrta, tako da su u prošloj godini došli do cifre od 179. Prije toga je bilo 50 i tu je veliki iskorak. Od 179 obrta je 86% bilo poduzetništvo mladih. Ciljna skupina bilo nam je poduzetništvo mladih i žensko poduzetništvo. Da pomognemo sve mlade i žene da otvaraju biznise, da ostanu ovdje privređuju kako bi bili samostalni u svom nekom budućem životu. Sve ovo što je izgrađeno za dobrobit građana i privrednih subjekata mi moramo čuvati, moramo ga nadograđivati, održavati i graditi novo novo u smislu daljnjeg razvoja novih tehnologija, kvalitetnijeg razvoja komunalne infrastrukture, infrastrukture još bolje zaštite građana Grada Tuzle, regulacije saobraćaja na području Grada“.

Saobraćaj

Novi gradonačelnik Tuzle ističe da je jedan od velikih problema koje treba riješiti saobraćaj.

„Saobraćaj nam je sigurno jedan od velikih problema. Ja sam započeo neke aktivnosti na jednom kapitalnom projektu po pitanju saobraćaja, o čemu ćemo brzo dobiti informaciju da li se to može realizirati ili ne. Razgovaramo i razgovarat ćemo i s federalnom upravom, Federalnom direkcijom Cesta za raskrsnicu na Brčanskoj Malti. Dvije trake su federalna, jedan krak prema Solini je kantonalna i ova lijevo sjeverno je naša, tako da je tu miks svega. Hoćemo da razgovaram i sa jednim i sa drugim, da probamo gore napraviti jedan kružni tok koji će ubrzati protok saobraćaja i pojednostaviti ovaj saobraćaj na toj raskrsnici ali i na drugim lokacijama na području grada. Evo ovdje kod Hotela Tuzla i kod BKC – a, kod rudničke dirkecije. Znači gdje god možemo graditi. Mislim da će ti kružni tokovi ubrzati protok saobraćaja ali će sigurno doprinijeti još većem smanjenju zagađenja od strane vozila“, objašnjava Lugavić.

Prema njegovim riječima i po pitanju higijene Grada treba mnogo toga pospješiti.

„Počeli smo raditi na higijeni grada. Čitav ovaj period januar – februar čistili smo grad kad god je to vrijeme dopuštalo da ga pripremimo za proljeće. Počeli smo sada sadnju zelenog drveća i ukrasnog bilja gdje smo posadili otprilike 200 nekih sadnica. To je samo prvi korak i idemo dalje. Biće napravljen sigurno još minimalno dvije, tri akcije. Vrlo brzo ćemo poslati poziv i preduzeća iz realnog sektora da se uključe u taj segment, da budu još društveno odgovornija, pa da na zajednički način pravimo da naša Tuzla bude još ljepša“, ističe Lugavić, te dodaje i da je u toku rad na pješačkim gradskim mostovima, ali i skori posao vezan za dječija igrališta:

„Počelo se i s reparacijom šest pješačkih mostova. To nam je veoma bitno. Krenuli smo od zapadnog dijela prema istoku. Kod Mašinske škole, Šaćira, ide i kod Doma penzionera i idemo dalje. Radićemo i most u Slavinovićima, pješački, pored onog koji je apsolutno neuslovan. Mislim da smo pri kraju ishodovanja građevinske dozvole tako da ćemo napraviti taj most“.Radićemo i na izgradnji daljnjih dječjih igrališta, još minimalno dva nova ćemo napraviti. A nekih sedam do osam postojećih ćemo repariratii  ugraditi novi bilijar koji je prilagođen djeci s poteškoćama u razvoju. Da napravimo inkluziju i te djece.Radićemo i dva sportska igrališta u uglavnom prigradskim mjesnim zajednicama“.

Projekat gradske rasvjete

Od ostalih projekata na kojima se radi i planira, Lugavić je spomenuo i veliki zahvat vezan za gradsku rasvjetu:

„Na rasvjeti ćemo takođe raditi, Ako ne ove, do kraja iduće godine sigurno ćemo implementirati jedan projekt pametnog upravljanja rasvjetom gdje ćemo instalirati u trafostanice pametne uređaje i zamijeniti ove godine minimalno 1. 300 sijalica ulične rasvjete sa LED sijalicama i oko 1.100 sijalica na parkovskim površinama sa LED sijalicama. To će biti pametne LED sijalice, a na ovakav način preduzeće koje upravlja rasvjetom će upravljati putem mobilnog uređaja. Upravljati rasvjetom, paliti i gasiti i gdje ćemo postići velike uštede, a moći će se ustanoviti i koja sijalica ne radi. Također, to softversko rješenje će nam omogućiti da možemo i prigušiti rasvjetu i smanjiti u određeno doba noći“, objašnjava gradonačelnik Tuzle i otkriva još neke skore infrastrukturalne projekte:

„Radićemo čišćenje regulisanih i neregulisanih vodotoka. Nekih skoro devet kilometara u dužini, posebno na onim mjestima gdje su plavna mjesta. Idemo i sa tim projektom. Gradićemo na 13 lokacija asfalt gdje je sada trenutno makadam, a potrudićemo se da uradimo još više od tih 13 lokacija. Čini mi se potrebnije je da oni koji imaju makadamski put da dobiju asfalt, nego da negdje stružemo asfalt radi pet-šest nekih rupa.  S ljudske strane, čini mi se da je to potrebnije. Završavamo parking mjesta kod nekadašnjeg Kluba 65. Možda čak i do kraja ljeta, gdje ćemo dobiti novih 200 parking mjesta. Počeo sam pregovore, odnosno razgovarao sam na jednom sastanku s rektoricom i njenim timom za Kampus. U Kampusu je planirana jedna višeetažna garaža, da vidimo da li mi možemo da dobijemo tu garažu. Da je napravimo pa da probamo napraviti neki sporazum. Na taj način bismo riješili problem parkinga na Gradini“.

Na upit može li se natkrivanjem korita Jale riješiti problem parking mjesta, Lugavić odgovara:

„Što se tiče natkrivanja korita Jale, to je poprilično skupo. Jala kad se natkrije, postoje neke druge vrste problema, ali evo možda nađemo neke privatnika da bi oni možda natkrili određeni dio i napravili parking. Vidjećemo i na tu temu“.

Panoramski točak

Prva godina gradonačelničkog mandata Zijada Lugavića proteći će i u obilježavanju dvadesetogodišnjice postojanja slanih jezera u centru grada. Širom regiona poznata Panonika okrenula je Tuzlu u turističkom pravcu, a za još bogatiji sadržaj u Gradu, trebaće novi trud i ideje.

„Obogatićemo sadržaje i u gradu i na Panonci, a sve će to biti vezano za jubilej. Gledaćemo možda nešto da realiziramo i o srednjovjekovnoj Bosni. Dodatne aktivnosti u parku, obzirom da treba da njegujemo srednjovjekovnu Bosnu i državnost Bosne i Hercegovine. Kontinuitet još od Kulina Bana. To će biti nešto manifestaciono, a gledaćemo da napravimo i neke bilborde koji će biti vieezični. Možda čak i kod Tvrtka tamo da postavimo određene natpise za turiste“, objašnjava Lugavić, te na kraju razgovora otkriva i ideju na čijoj se realizaciji radi:

„Imamo ideju od prošle godine. Od maja prošle godine, čak i za  Novu godinu smo to htjeli, a radi se o panoramskom točku. Imali smo obećanje iz Rijeke, da će doći pa nisu došli. Drugi iz Hrvatske su nam obećali da imaju isporuku iz Turske, ali su oni zakasnili, a samim tim i mi za Novu godinu. Ali evo nadam se da ćemo imati za period april-maj ili maj-juni. Da naši građani dva mjeseca imaju mogućnost da vide tu atrakciju. Zavod za urbanizam će naći gdje je najbolja lokacija za to. Da je podloga kako treba i da je pogled kako treba“.

J. Jeremić