Više noćenja, duži boravci i nova prilika za razvoj

Na današnjoj redovnoj sjednici Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je Informaciju o stanju turističko – ugostiteljske djelatnosti na području TK u 2024. godini Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja.

Uprkos izazovima s kojima se sektor suočavao tokom 2024. godine, turističko-ugostiteljska djelatnost u Tuzlanskom kantonu bilježi pozitivne pomake. Broj ostvarenih noćenja porastao je za 11,29%, dok je prosječna dužina boravka turista povećana sa 2,36 na 2,66 dana, što jasno potvrđuje rastuću atraktivnost Kantona kao turističke destinacije. Najveći broj dolazaka i noćenja i dalje se bilježi u Gradu Tuzli, koji raspolaže sa čak 65% soba i 67% ležajeva od ukupnih kapaciteta na području Kantona.

Ipak, posebno se izdvaja i Grad Gradačac, zahvaljujući razvoju banjskog i zdravstvenog turizma koji privlači sve veći broj domaćih gostiju. Značajan izazov predstavljalo je ukidanje direktnih avio linija sa Međunarodnog aerodroma Tuzla, što se odrazilo na manji broj stranih turista.
Međutim, sektor ugostiteljstva pokazao je znakove oporavka kroz povećanje broja zaposlenih po objektu i najvišu prosječnu neto plaću u oblasti ugostiteljstva u FBiH. Tuzlanski kanton učestvuje sa 4,18% u ukupnim noćenjima na nivou BiH i 5,95% na nivou Federacije, što ukazuje na veliki prostor za napredak.

Preporuke usmjeravaju ka razvoju održivih i manje poznatih destinacija, te jačanju ponude kulturno-historijskog, zdravstvenog, ruralnog i eko turizma. Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja TK najavljuje nastavak rada na jačanju institucionalne podrške, unapređenju infrastrukture, promociji kroz digitalne kanale i boljoj integraciji kantona u nacionalne i međunarodne tokove turizma.

Odjeljenje za informisanje Vlade TK