Uprava policije MUP-a TK realizuje kampanju ”Slavi odgovorno – Slavi bez vatrenog oružja!”
U srijedu 29.decembra 2021. godine, Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona će centralnim događajem koji će se održati u prostorijama Bingo City Centra Tuzla u periodu od 11 do 13 sati započeti društveno odgovornu kampanju „Slavi odgovorno, slavi bez vatrenog oružja!“ na području Tuzlanskog kantona.
Kampanja se realizuje uz podršku Razvojnog programa Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH) i Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u Bosni i Hercegovini u okviru projekta „Prevencije i smanjenja prisustva nelegalnog oružja u Bosni I Hercegovini”(PILLAR), a sprovode je kantonalna ministarstava unutrašnjih poslova i Policija Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Kampanja se provodi u periodu 23. do 31. decembra 2021. godine i ima dvojak cilj: da podigne svijest građana o opasnosti korištenja vatrenog oružja u slavljeničke svrhe tokom prazničnog perioda, kao i da promoviše odgovorno vlasništvo nad vatrenim oružjem.
Tokom trajanja kampanje policijski službenici i službenice će u odabranim sredinama dijeliti promotivni materijal građanima sa ključnim porukama kampanje: neovlaštena upotreba vatrenog oružja ugrožava sigurnost ljudi i imovine i izaziva uznemirenost građana, te je legalno kažnjivo, pucanje u vazduh iz vatrenog oružja može nenamjerno prouzrokovati smrt druge osobe ili za posljedicu imati teške fizičke povrede i psihološke traume.
Istraživanja pokazuju da se tragedije i nesreće,usljed upotrebe vatrenog oružja,često dešavaju u vrijeme proslava. Stoga, Uprava policije MUP-a TK apeluje na građane Tuzlanskog kantona da se suzdrže od upotrebe vatrenog oružja tokom prazničnog perioda kako najradosniji trenuci i praznične proslave ne bi završile sa tragičnim posljedicama:
„Provedite najljepše trenutke radosti i slavlja odgovorno, bez korištenja vatrenog oružja!“
Projekat PILLAR se realizuje u okviru incijative Mapa puta 2024 za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja na Zapadnom Balkanu koju finansiraju Savezna Republika Njemačka, Velika Britanija, Kraljevina Švedska, Republika Francuska, Kraljevina Nizozemska, Kraljevina Norveška i uz podršku Evropske unije.