U UKC-u Tuzla održana druga Škola atopije

U organizaciji Klinike za kožne bolesti UKC Tuzla i suorganizaciji Udruženja pacijenata sa alergijom, astmom i atopijskim dermatitisom, održana je druga po redu Škola atopije, edukativni događaj usmjeren na bolju informisanost i podršku osobama koje žive s atopijskim dermatitisom (AD).

Predavanja je održala načelnica Klinike za kožne bolesti dr. med. sci. Senada Resić, prof. dr. med. sci. Almira Ćosićkić, šefica Odjeljenja za reumatologiju, alergologiju i imunologiju Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla, te viša medicinska sestra Ajša Bašić, koja je govorila o pravilnoj primjeni lokalne terapije.

Škola je okupila oboljele pacijente, osoblje Klinike i učenike Srednje medicinske škole u Tuzli, stvarajući prostor za međusobnu razmjenu znanja, iskustava i međusobne podrške.

Atopijski dermatitis (AD) predstavlja jednu od najčešćih kožnih bolesti. Riječ je o hronično recidivirajućem upalnom oboljenju koje karakteriziraju svrbež, bolnost i upala kože. Bolest se javlja kod osoba s atopijskom konstitucijom i često je udružena s drugim alergijskim bolestima, poput astme, alergijskog rinokonjunktivitisa i alergija na hranu. Početak bolesti je najčešće u ranom djetinjstvu, a procjenjuje se da pogađa i do 20% djece, odnosno između 2% i 10% odraslih osoba.

Uz somatske simptome, AD značajno utiče i na psihosocijalno stanje pacijenata, anksioznost, depresija, pa čak i suicidalne misli nisu rijetkost među oboljelima.

Škola atopije ima višestruki značaj, a edukacijom se nastoji smanjiti stigma i predrasude o bolesti, pomoći pacijentima u usvajanju pravilnih terapijskih navika, približiti im nove terapijske protokole i istaći važnost psihološkog zdravlja u toku liječenja.

„Ovakvi edukativni događaji jasno potvrđuju opredijeljenost UKC Tuzla da aktivno radi na edukaciji pacijenata, njihovih porodica i zdravstvenih radnika. Cilj nam je pružiti sveobuhvatnu podršku oboljelima, osnažiti ih znanjem i pomoći im da se nose sa izazovima koje oboljenje nosi sa sobom. Edukacija je temelj savremenog zdravstvenog sistema, a ovakvi programi doprinose kvalitetnijem liječenju i boljem kvalitetu života pacijenata koji se liječe u UKC Tuzla.“ – rekao je prof. dr. Šekib Umihanić, direktor UKC Tuzla.