Tona ranije koštala i do 1.000 KM: Pale cijene peleta u BiH
Pelet se u Bosni i Hercegovini prije nekoliko godina prodavao po cijeni od 280 KM po toni, dok se tijekom 2021. godine cijena tog ogrjevnog materijala kretala od 300 do 330 KM po toni. Prošle godine došlo je do višestrukog porasta cijene tog energenta. Ljudi koji su proteklih godina, želeći uštedjeti na grijanju, kupovali peći na pelet, ove su se zime našli u problemu, piše Večernji list BiH.
Drastično poskupljenje
U aprilu prošle godine bilo je moguće pronaći tonu peleta za 480 KM. Već u maju cijena peleta iznosila je 640 KM po toni. Potom je cijena počela enormno rasti. Krajem ljeta cijena peleta popela se na 1000 KM, što ga je stavilo na listu preskupog energenta. Mnogi su za proteklu zimu tražili alternativni način grijanja jer je pelet postao neisplativ.
Vlada FBiH u studenom je donijela odluku kojom je propisana najviša prodajna cijena peleta, koja ne može prelaziti 561,60 KM (480 KM plus PDV) u trgovini na malo po toni u svim pakiranjima. To je učinjeno kako bi se zaštitilo kupce i suzbilo nerealna poskupljenja. Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o zabrani izvoza peleta.
Takva odluka probudila je bunt među proizvođačima. Zabrana je donesena zbog enormno visokih cijena za domaće kupce. Domaći proizvođači peleta tada su iskazali nezadovoljstvo jer su smatrali da se time ugrožava proizvodnja.
Tada su najavljivali obustavljanje proizvodnje, kao i tužbe, koje su se sada ostvarile. Građani Bosne i Hercegovine konačno su nakon niza poskupljenja dočekali da cijene peleta počnu padati te je za one koji za ogrjev koriste pelet cijena u prosjeku manja za 50 KM.
Da je došlo do pada cijena peleta, potvrdio je za Nezavisne i Muhamed Helać, menadžer kompanije Drvosječa iz Sarajeva, a, kako kaže, trenutačna cijena iznosi 490 KM. – Tona peleta kod nas stoji 490 KM s uključenim prijevozom u onim gradovima u kojima imamo poslovnice – rekao je Helać.
Prema njegovim riječima, na tržištu trenutačno ima dovoljno peleta. – Kada je riječ o lagerima, tu trenutačno imamo dovoljno peleta. Kako su krenule ove cijene, bilježimo porast potražnje – rekao je Helać, dodajući da već počinju pripreme za izvoz.
– Naša trenutačna cijena trajat će do isteka zaliha, što znači da su količine ograničene, i to ne samo kod nas nego i u drugim tvrtkama koje trenutačno imaju akcijske cijene za pelet – rekao je Helać, dodajući kako apeliraju na sve građane da što prije osiguraju pelet za svoje kućanstvo.
Odluka stigla prekasno
Prema njegovim riječima, za dugoročno razdoblje ništa se ne može predviđati, ali, kako kaže, moguće je da cijena peleta bude i niža.
– Ako se stvore uvjeti, cijene bi mogle biti i manje, ali ne u velikom obujmu, odnosno ne toliko kao sada – kazao je.
Iz banjolučkog Drvoprodexa ističu kako je trenutačna cijena kod njih manja za 60 KM u odnosu na prethodno razdoblje i iznosi 548 KM s prijevozom. Odluka Vlade FBiH da snizi cijenu peleta za mnoge građane donesena je kasno jer je većina stanovništva ogrjev za zimu već nabavila.
Neki su se uslijed enormnog rasta cijene tog energenta, do kojeg je došlo prije Vladine odluke, odlučili za neki drugi oblik grijanja pa im sniženje cijene peleta u studenome, barem za proteklu zimu, i nije značilo mnogo.
Stoga su se građani, ali i ekonomski analitičari, pitali zbog čega je Vlada FBiH mjesecima čekala kako bi ograničila cijenu peleta kada su se prijedlozi za donošenje ovakve mjere mogli čuti još početkom prošle godine.
S obzirom na prethodnu godinu i povećane cijene peleta, oni koji su u finansijskoj mogućnosti zasigurno će iskoristiti trenutačno sniženje cijena.