Studijska posjeta delegacije Tuzlanskog kantona Vrnjačkoj Banji: Uspješne prakse i izazovi kontinentalnog i ruralnog turizma
Tokom ove trodnevne edukacije, članovi delegacije imali su priliku istražiti kontinentalni i ruralni turizam, upoznajući se s inovativnim praksama koje uspješno kombinuju očuvanje prirodnih ljepota, autentično gostoprimstvo i lokalnu kulturu.
Ključni dio programa bila je edukacija o temi “Izazovi i perspektive u kontinentalnom turizmu”, održan u organizaciji Fakulteta za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji Univerziteta u Kragujevcu.
– Kontinentalni turizam se fokusira na autentična iskustva koja uključuju lokalnu kulturu, tradiciju i gastronomiju, a popularan je u regijama s raznolikim pejzažima, planinama, rijekama i jezerima. U mnogim zemljama, najvažniji za razvoj lokalnih zajednica ali i održivi razvoj. Tuzlanski kanton ima značajan potencijal za razvoj kontinentalnog ali i ruralnog turizma upravo zahvaljujući svojoj raznolikoj prirodnoj ljepoti, kulturnom naslijeđu i mogućnostima koje nudi za aktivnosti na otvorenom – rekla je pomoćnik ministra za trgovinu i turizam Tk Dželmina Huremović, koja je predvodila delegaciju.
Pored edukacije, delegacija je posjetila seoska turistička domaćinstva Avlija Erić i Debeljeak, gdje su imali priliku upoznati se s dobrim primjerima uspješnog ruralnog turizma. Ova domaćinstva pokazala su kako spoj tradicije, autentičnog gostoprimstva uz pravilno usmjeravanje može doprinijeti razvoju kontinentalnog turizma, što takođe nudi mogućnost za daljnje unaprjeđenje ruralne turističke ponude Tuzlanskog kantona.
– Ruralni turizam u Tuzlanskom kantonu razvija se polako kroz seoska domaćinstva koja pružaju priliku posjetiocima da dožive tradicionalan način života, što je posebno privlačno za one koji žele izbjeći urbanu svakodnevicu. Imamo dosta pozitivnih primjera gazdinstva, farmi i etno sela koja se već razvila, a TK ima značajan potencijal i za razvoj agroturizma koji je izuzetno popularan širom svijeta, posebno u zemljama s bogatom poljoprivrednom tradicijom gdje posjetitelji, osim iskustva života na selu sudjeluju u poljoprivrednim radovima – rekla je Huremović.
Oba segmenta turizma pružaju nove mogućnosti za ekonomski razvoj lokalnih zajednica, posebno u udaljenim područjima, jer poljoprivrednici i vlasnici seoskih domaćinstava mogu diverzificirati svoje prihode kroz smještaj, ugostiteljske usluge i prodaju lokalnih proizvoda, dok istovremeno potiče očuvanje kulturnog identiteta i tradicije, doprinosi održivom razvoju kroz zaštitu prirodnih resursa, stvara nova radna mjesta, poboljšava infrastrukturu, smanjuje migraciju stanovništva i omogućava turistima mirnija, intimnija iskustva u autentičnom ruralnom okruženju.
Organizacija ove studijska posjeta predstavlja važan korak u jačanju regionalne saradnje i razmjeni iskustava.
Tuzlarije