Skokom bez aplauza obilježena 31. godišnjica rušenja Starog mosta
Skokom bez aplauza i bacanjem cvijeća u Neretvu danas je obilježena 31. godišnjica rušenja Staroga mosta u Mostaru.
Sa Starog mosta u Neretvu je u 10:16 sati, uz zvuk sirene koja je tokom rata predstavljala signal opasnosti, skočio član Kluba skakača “Mostari” Armin Karalić zvani Bakota.
“Kao i svake godine do sada, već tradiciono, na isti način, skokom bez aplauza, u vrijeme kada je Stari most srušen, članovi Kluba skakača obilježavaju ovaj datum”, podsjetio je predsjednik Kluba skakača “Mostari” Lorens Listo.
Poručio je kako će oni obilježavati ovu godišnjicu dok god je Kluba i skakača točno u vrijeme nemiloga događaja 1993. godine kako mlađe generacije ne bi zaboravile šta se dogodilo i naravno, da se ne ovo nikad više ne ponovi.
Listo je pozvao i svoje sugrađane da im se pridruže u obilježavanju ovog datuma.
Prošle godine, u povodu 30. godina granatiranja i rušenja Starog mosta, koji su srušili pripadnici Hrvatske vojske (HV) i Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) sa brda Hum, Mostar Memorial & Museum objavio je dotad neviđeni snimak ovog zločinačkog čina.
“Donosimo ekskluzivne snimke koje smo otkupili od bojovnika HV”, poručili su tada iz Mostar Memorial & Museum na svojim društvenim mrežama.
Kako se navodi, snimak je navodno čuvao Slobodan Praljak, bivši general HVO-a, koji je pravomoćno osuđen na Međunarodnom sudu za ratne zločine.
Granatiranje Starog mosta počelo je 20 dana ranije, a intenzivirano je 8. novembra 1993. godine.
Granatama velike razorne moći gađan je s obližnjih planinskih visova Planinice i Stotine. Granate su padale i na kule Taru i Halebinku koje su svojevrsni statički uteg mostu.
Cijela jedna ulica sa dućanima zvana Kujundžiluk potpuno je nestala. Granate su dva dana za redom intenzivno rušile dio po dio mosta. U 10 sati i 16 minuta 9. novembra pokleknulo je remek djelo Mimara Hajrudina. Pao je u hladnu Neretvu.
Obnova Starog mosta, koju su finansirali Turska, Hrvatska, Italija, Nizozemska, Svjetska banka, Evropska banka za obnovu i Grad Mostar, počela je 2003. godine.
Rekonstruirani most je otvoren 2004. godine, te godinu nakon toga uvršten, zajedno sa Starom gradskom jezgrom, na UNESCO-ov popis zaštićenih spomenika kulture.
Stari most, simbol Mostara, jedan je od najznačajnijih spomenika osmanske arhitekture na Balkanu. Sagrađen je 1566. godine.