Promovisan šesti „Godišnjak“Centra za kulturu Tuzla (FOTO)

U povodu Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine u Domu književnosti Tuzla održana je promocija časopisa“Godišnjak“Centra za kulturu Tuzla.Ovo je šesti „Godišnjak“ koji prezentuje tematske priloge iz oblasti kulturne historije, muzikologije, galeristike i književnosti.O realizovanim programskim aktivnostima JU Centar za kulturu Tuzla je obilježio period od 01.01 do 31.12.2023.godine i to muzikologiju, galeristiku i kulturnu baštinu.

O sadržajima Godišnjaka govorili su Senad Begović i Goran Karišik uposlenici Centra za kulturu Tuzla.
Urednik 6.Godišnjaka Centra za kulturu Tuzla je Senad Begović, a redakciji su činili još i Goran Karišik, Amra Ćebić, Samir Sufi, Sabina Babajić, Mirza Pinjić i Milica Bilanović.

Senad Begović je predstavio prilog za biografije akademskog alikara Edina Derviševića iz umjetničke kolekcije Muzeja istoćne Bosne , koji se temelji na dokumentaciji koja je ustupljena seriji akvarela i ulja, koje prikazuju motive starih tuzlanskih objekata iu ulica koji su izgrađeni u austrougarskom periodu, kao i plakatima koji su nastajali u peridu od 1991 do 2016 godine.

Prilog kustosa Međunarodne galerije portreta Tuzla Samira Sufija „Nepostojeći crteži Ismeta Mujezinovića“ predstavljaju stanje 205 crteža Ismeta Mujezinovića , koji su nalazili na poleđini inventiranih djela.Crteži su iz fundusa Međunarodne galerije portreta, a pripadaju kolekciji „Ismet Mujezinović“i doživjeli su nekolko vrsta oštećenja, te se u radu posvetila pažnja njihovim uzrocima i pasljedicama.

Akademski slikar Adis Lukać, autor spomenika posvećenog prvom bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniću koji je 2022 godine svečano predstavljen javnosti u Gradskom parku u Tuzli koji donosi neobjavljenu do sada građu o izradi spomenika, otvaranje svečani dio govora gradonačelnika Jasmina Imamovića , kao i fragmente predavanja učesnika Okruglog stola , prof.dr.dubravka Lovrenovića, prof.dr. Ibrahima Krzovića, prof.dr. Senadina Musabegovića, publiciste i kritičara Vojislava Vujanovića održanog 13.06. 2011 godine u Ateljeu „Ismet Mujezinović“, na temu „Spomenik prvom bosanskom kralju Tvrtku Kotromaniću.

Amra Ćebić, MA historije umjetnosti je autorica priloga „Život Tuzle  pod slikarskim kistom Samira Sufija“objavljenog u katalogu,koji je pratio izložbu Samir Sufi „Tuzlanske vizure“ 23 novembra 2023 godine u Međunarodnom ateljeu „Ismet Mujezinović“ u povodu obilježavanja Dane državnosti BiH.
Sanjin Lugić, magistar restauracije i Zdravko Anđić, dip.teolog autori priloga „Gospa Husinska“, „Simbolika i vrednovanje umjetničkog naslijeđa“ obrađuje ikonografsku, kulturnu-historijsku i likovnu vrijednost likovnog djela“Madona sa djetetom i križom“ i podjeljena je na dvije zasebne cjeline, ikonografiju koja se bavi tumačenjem religijskih simbola sa kulturno-historijskom kontekstu koji istražuje mjeso djela unutar šireg društvenog istorijskog okvira koji istražuje mjesto djela unutar šireg likovnog-estetskog elementa.

Milica Bilanović donosi analizu izložbe „Karim Zaimović“ –Pogled u svemir“ održanoj  u Atelje „Ismet Mujezinović“ u Tuzli od 5-7 oktobra 2023 godine u okviru Međunarodnih susreta „Cum grano salis“ .Ova izložba osim što je odala počast jednom od najvažnijih kulturnih aktera, otvorila je i pitanje očuvanja kulturne baštine u digitalnom dobu.

Prof.dr.Tihomir Knežiček, Edvard Cucek u koautorstvu potpisuje izvještaj za izložbu „Tuzlanske forme SCULTOREE LEONARDA LEBENIČNIK“ , koju je organizovalo UGIP „Rino Zandonai“Tuzla u saradnji sa Centrom za kulturu Tuzla u prostoru Ateljea „Ismet Mujezinović“ od 3.6.do 3.7.2023 godine .Izložba je pripremljena u okviru obilježavanja 30 godina djelovanja udruženja Italijana u Tuzli , a to je bio prvi umjetnički nastup Lebeničkog u Tuzli, koji je izložio svojih 30 djela, radove u kamenu, drvetu i metalu.
Goran Karišik je autor priloga „Iz zbornika sjećanja na 2 oktobar 1943 „ i 40 dana partizanske Tuzle“ koji je napisan u povodu obilježavanja 80 godina od prvog oslobođenja Tuzle u Drugom svjetskom ratu, kao i nastojanje da se istakne značaj objavljenih sjećanja i svjedočanstva učesnika NOR-a i žitelja Tuzle o oktobarskim danima 1943 godine. Objavljena memoarska građa predstavlja izvornu osnovu monografija brigada i zbornika sjećanja o Narodnooslobodilačkoj borbi 1941-1945 .

Azir Osmanović iz Memorijalnog Centra Srebrenica je autor izvještaja izložbi „Priče iz Srebrenice“ koja je predstavljena u 4 bh grada, Tuzli, Prijedoru, Mostaru i Sarajevu, a Ivana Roso iz Muzeja ratnog djetinjstva Sarajevo je takođe u izvještajnoj formi opisala prvu izložbu Muzeja ratnog djetinjstva u Tuzli.
Književne priloge 6.Godišnjaka potpisuju, Mirza Pinjić, Darko Cvijetić, Aida Camović, Amar Ličina, Goran Milaković, Mario Vranješ, Melida Travančić i Faiz Softić.

Posljednji prilog je „In memoriam“ , posvećen velikanu bosanskohercegovačke  muzičke umjetničke scene kompozitoru Asimu Horoziću (1958-2023).

Duška Rebić