Projekat – Partnerski pristup razvoju Bosne i Hercegovine

U kongresnoj dvorani Hotela „Mellain“ u Tuzli predstavljeno je završnica „Projekat“-Partnerski pristup lokalnom partnerstvu za zapošljavanje u Tuzli.Nosilac projekta/ glavni aplikant je Grad Tuzla.

Projekat se realizira uz podršku Evropske unije (EU) i Međunarodne organizacije rada (MOR) u okviru projekta „Podrška Evropske unije lokalnim partnersvima za zapošljavanje-FAZA II (LEP II). U toku projekta realizovana je posebna program obuka za nezaposlene žene žrtve nasilja također po posebnoj metodologiji Međunarodne organizacije rada.

Kako je istakla Alma Halilović, pomočnik gradonačelnika Grada Tuzle za ekonomski razvoj , poduzetništvo  i poljoprivredu Grada Tuzle, iz sredstava projekta putem Grada je realizovana finansijska podrška u osnivanju vlastite samostalne djelatnosti i početak poslovanja za 17 poslovnih subjekata u pojedinačnim iznosima od 6.000 KM.

Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Tuzle je putem ovog projekta podržalo osnivanje 17 novih biznisa, prekvalifikaciju i dokvalifikaciju 21 korisnika, te dodatno zapošljavanje 29 osoba.Ukupno 21 polaznika završilo je program prekvalifikacije i stručnog osposobljavanja, a Grad Tuzla je iz sredstava Projekta snosio sve troškove ovog procesa za sve polaznike. Ukupn 29 lica je zaposleno i nisu više na evidenciji Biroa za zapošljavanje. Zahvaljujemo se Evropskoj uniji koja je finansirala projekat , Međunarodnoj organizaciji rada kao nosiocu realizacije projekta , kao i Udruženju trenera CEFE kao nosiocu edukativnog dijela projekta, kao i svim partnerima i u Lokalnom  partnerstvu Tuzle koji su učestvovali u realizaciji Projekta.Nadamo se da ćemo biti u prilici i u buduće da realizujemo slične projekte u cilju podrške razvoja poduzetništva, naglasila je Alma Halilović.

Grad Tuzla kao glavni partner u lokalnom partnerstvu za zapošljavanje, realizovao je ovaj projekat sa partnerim za zapošljavanje, Javnim zavodom za zapošljavanje TK, Privrednom komorom Tuzlanskog kantona i drugim privrednicima kojhi su na specifičan način povečali broj privrednih subjekata u rastučim netradicionalnim industrijama na području Tuzle .Povećana je dostupnost radne snage za deficitarna zanimanja u kompanijama na Području Tuzle.

U Kantonalnoj privrednoj komori Tuzla uspješno je realiziran ciklus radionica za nastavnike partnerskih škola, organizovan u okviru projekta „Unapređenja okvira za integracije dualno organizovanog projekta u TK.Fokus radionice bio je izrada nastavnog plana i programa (NPP) za nova zanimanja“ Rukovalac mašinama za obradu metala. Cilj projekta je unapređenje saradnje između srednjih stručnih škola i poslovnih subjekata u Tuzlanskom kantonu, te sistematsko uvođenje elemenata dualnog organizovanog obrazovanja.Ovakav pristup zahtjeva aktivnu sinergiju svih ključnih aktera, uključujući Ministarstvo obrazovanja i nauke, Pedagoški Zavod TK, stručne škole, kompanije i Komoru koja predstavlja interese privrede i tržišta rada.

Kroz analizu potrebe tržišta rada istaknuta je izraženost nedostatka kvalificirane radne snage u metalno prerađivačkoj industriji .Kompanija je izrazila spremnost da se aktivno uključi u obrazovni proces i posebno kroz povećanje angažovanja u realizaciji praktične nastave u svojim pogonima.Novi nastavni plan i program izrađen je primjenomSavremene metodologije sa modularnom strukturom jasno definisanu ishodima učenja i većim udjelima praktične nastave.Trenutno je u procesu verifikacija od strane privatnog sektora, nakon čega će biti poslana u zvaničnu proceduru usvajanja kod

Ministarstva obrazovanja i nauke TK. Planirano je da se implementira novi NPP-a i započne u narednoj školskoj godini 2024/ 25.Kranji cilj ovog projekta kao i zajedničkih aktivnosti su Ministarstvo obrazovanja i nauke TK, Pedagoški zavod TK, Kompanije , škole i ostali akteri koji poboljšavaju zapošljivost učenika nakon završetka  srednjeg obrazovanja. Ovaj metod obrazovanja pruža učenicima priliku da kroz kvalitetnu , praktičnu nastavu u kompanijama steknu zunanja i vještinu koje odgovaraju potrebama tržišta.

Duška Rebić