Predstavljen Program mjera podrške u osamostaljenju mladima iz sistema javne brige
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona organizovalo je danas okrugli sto u cilju promocije Programa mjera podrške mladima iz sistema javne brige u procesu osamostaljenja u Tuzlanskom kantonu.
Dokument je usmjeren na podršku mladima koji izlaze iz sistema alternativne brige, kazao je ovom prilikom pomoćnik ministra za oblast socijalne zaštite, zaštite žrtava rata i zaštite porodica sa djecom Edin Šestan, naglasivši da je cilj programa lakše osamostaljivanje mladih.
„Mjere podrške koje bi poduprle takav oblik odnose se na određene oblike materijalnog davanja, podršku zapošljavanju i stanovanju kao i druge oblike podrške kako što su psiho-socijalna podrška“, navodi pomoćnik ministra Šestan naglašavajući da je analiza stanja u oblasti zaštite i brige o djeci u institucionalnom smještaju, rađena na federalnom nivou, pokazala da ono što je do sada činjeno u ovoj oblasti nije bilo dovoljno i da nisu iskorišteni resursi u lokalnoj zajednici.
U izradi dokumenta, dijela Projekta KORAK (Kreiranje odgovarajućih rješenja za aktivnu podršku mladima iz brige) Catholic Relief Services (CRS) učestvovali su i centri za socijalni rad Tuzla i Banovići, Dom za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla, Odjeljenje za stambene poslove Grada Tuzla, SOS Dječija sela BiH, Udruženje Tuzlanska Amica i Udruženje za djecu i mlade u BiH „Iuventus“.
Đenana Mekić iz CRS-a, koji već dvije godine implementira projekat, kaže da to istovremeno čine u svih 10 kantona FBiH s namjerom aktivne podrške mladima koji napuštaju sistem javne brige jer do sada takva rješenja nisu postojala.
„Prepoznali smo 4 seta mjera: mjere u oblasti zapošljavanja, rješavanja stambenog pitanja, u oblasti psihosocijalne podrške i mjere nakon izlaska iz sistema javne brige. Sve ove mjere zajedno trebale bi da olakšaju ovaj izazovni proces osamostaljenja za mlade osobe. Sretni smo što smo kao organizacija imali priliku da doprinesemo sistemskim rješenjima i nadamo se da ćemo u narednoj godini kantonalne vlade usvojiti ovaj dokument. Negdje će to biti program mjera a negdje i zakonska rješenja“, kazala je Mekić.
Jedna od bivših štićenica Doma za djecu bez roditeljskog staranja u Tuzli je i Naida Bošnjaković bila je aktivni član grupe koja je radila na izradi Programa.
„Odlučila sam biti u radnoj grupi Programa mjera podrške djeci nakon izlaska iz sistema javne brige iz razloga što možda moje iskustvo i ono što ja nisam znala u trenutku kada sam napuštala sistem javne brige može pomoći nekom djetetu koje izlazi iz sistema“, kaže Bošnjaković.
U Ministarstvu za rad, socijalnu politiku i povratak TK uvjereni su da će Program podrške animirati širu društvenu zajednicu i sve strukture u zajednici da bi se popravio položaj mladih koji izlaze iz sistema javne brige u procesu osamostaljenja u TK.