Politički manevri u sjeni optužnice
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovo je uspio demonstrirati koliko su pravosudne institucije Bosne i Hercegovine nemoćne u sprovođenju zakona. Uprkos tome što je protiv njega pokrenut sudski proces zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika i podrivanja ustavnog poretka BiH, Dodik je bez ikakvih prepreka otputovao u Izrael, gdje učestvuje na Međunarodnoj konferenciji o borbi protiv antisemitizma. Ovaj potez dodatno kompromituje autoritet državnih institucija i otvara pitanje – kako je moguće da neko protiv koga je izdat nalog za hapšenje nesmetano napušta zemlju?
Pravosudna nemoć i politički kalkulacije
Bosanskohercegovačko pravosuđe već duže vrijeme pokazuje neefikasnost kada je riječ o procesuiranju visokih političkih funkcionera. Iako je Sud BiH izdao mjere zabrane za Dodika, koje uključuju ograničeno kretanje, putovanje u Izrael pokazuje da takve odluke ostaju mrtvo slovo na papiru. Niti su domaće sigurnosne agencije preduzele bilo kakve korake da ga spriječe u napuštanju BiH, niti je postojao ozbiljan pritisak međunarodne zajednice da se mjere zabrane striktno poštuju.
Dodik koristi ovu situaciju kako bi dodatno ojačao svoj politički narativ da je žrtva „političkog progona“ i da uživa podršku međunarodnih partnera, u ovom slučaju Izraela. Njegova ranija podrška Izraelu u vezi s ratom u Gazi i kritikovanje odluke Međunarodnog krivičnog suda o hapšenju Benjamina Netanjahua dodatno su učvrstili odnose između Republike Srpske i izraelskih vlasti.
Blage reakcije i geopolitičke igre
Zapadne sile, prije svega Sjedinjene Američke Države i Evropska unija, osudile su Dodikove poteze, ali nisu preduzele konkretne mjere koje bi natjerale institucije BiH da ga privedu pravdi. Njemačka i Velika Britanija su ranije uvele sankcije Dodiku, ali one nisu imale značajan efekat na njegovu političku moć. S druge strane, Rusija otvoreno podržava njegove postupke, a sada se čini da je Izrael postao nova tačka oslonca za Dodikovu međunarodnu legitimaciju.
Bošnjački političari bez konkretnih poteza
Dok se Dodik nesmetano kreće svijetom i učvršćuje svoje pozicije, političari u Sarajevu mahom reaguju izjavama za medije, ali bez konkretnih akcija. Stranke poput SDA, NiP-a i SDP-a osuđuju Dodikov odlazak u Izrael, ali ne preduzimaju ništa kako bi ojačali institucije BiH ili izvršili ozbiljan pritisak na međunarodnu zajednicu da insistira na njegovom hapšenju.
Predsjedništvo BiH ostalo je podijeljeno po ovom pitanju, što samo pokazuje koliko je Dodik vješto iskoristio podjele u zemlji. Dok Željko Komšić i Denis Bećirović pozivaju na jače sankcije, član Predsjedništva iz reda Srba, Željka Cvijanović, pruža podršku Dodiku i minimizira značaj njegovog sudskog procesa.
Bosna i Hercegovina se nalazi u vrlo osjetljivoj političkoj fazi. U zavisnosti od daljeg razvoja događaja, nekoliko scenarija je moguće:
Dalja eskalacija krize – Ako pravosudne institucije ne uspiju pokazati svoju efikasnost, Dodik bi mogao nastaviti s politikom podrivanja državnih institucija, što bi dodatno destabilizovalo BiH.
Jača međunarodna reakcija – Ukoliko Zapad odluči uvesti strože sankcije ili izvršiti jači politički pritisak, moguće je da će se situacija promijeniti. Međutim, za sada nema naznaka da postoji ozbiljna volja za takav potez.
Unutrašnje političko pregrupisavanje – Ukoliko bošnjački političari pronađu zajednički jezik i pokažu ozbiljnu institucionalnu moć, mogli bi natjerati međunarodne aktere da preduzmu ozbiljnije korake protiv Dodika.
Dodikova posjeta Izraelu nije samo politički manevar – ona je test za institucije Bosne i Hercegovine, ali i za međunarodnu zajednicu. Njegovo nesmetano putovanje uprkos sudskim zabranama pokazuje slabost države i neodlučnost međunarodnih aktera. Ako se nešto ne promijeni, Bosna i Hercegovina će i dalje ostati zemlja u kojoj su politički moćnici iznad zakona, a pravda selektivna i neefikasna.
J. Jeremić