Održana uvodna konferencija „Unapređenje kompetencija neformalnih njegovatelja i profesionalaca u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini”
Centar za socijalne inovacije iz Tuzle zajedno sa partnerskim organizacijama Centar za podršku i inkluziju HELP NET – Beograd i Karitasom Šabac održali su uvodnu konferenciju projekta „Unapređenje kompetencija neformalnih njegovatelja i profesionalaca u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini”, kojeg finansijski podržava Evropska komisija u okviru IPA programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020 (Instrument za pretpristupnu pomoć IPA II).
Konferencija je imala za cilj da analiza probleme i izazove sa kojima se suočavaju neformalni njegovatelji u Bosni i Hercegovini i Republici Srbiji sa fokusom na Tuzlanski kanton i Mačvanski okrug, te iznađe mogućnosti unapređenja njihovog položaja u okviru sistema socijalne i zdravstvene zaštite.
Na konferenciji je učestvovalo preko 120 predstavnika socijalnih i zdravstvenih institucija i nevladinih organizacija sa područja Tuzlanskog kantona, te partnerskih organizacija iz Srbije.
Demografski i zdravstveni trendovi ukazuju na to da će potreba za dugoročnom njegom u Bosni i Hercegovini neminovno rasti. Posljednjih godina, primjetan je rast broja korisnika socijalne zaštite, kojima su potrebni različiti vidovi podrške i njege. U takvim uslovima uloga neformalnih njegovatelja postaje sve važnija, a njihova pomoć je od vitalnog značaja, kako za starije osobe kojima je njega potrebna, tako i za mlađe osobe sa invaliditetom i drugim hroničnim bolestima koje nisu u mogućnosti da samostalno funkcionišu na svakodnevnom nivou.
Neformalnu njegu čine neplaćene usluge njege pružene u privatnoj sferi domaćinstva, odnosno u okviru već postojećih veza sa srodnicima, bračnim partnerima, prijateljima ili komšijama, a neformalni njegovatelji su ljudi koji pružaju obično neplaćenu njegu nekome s hroničnim oboljenjem, invaliditetom, drugim dugotrajnim zdravstvenim stanjem ili potrebom za njegom izvan profesionalnog ili formalnog okvira zapošljavanja.
Cilj neformalne njege je da se osobi koja nije u stanju da samostalno brine o sebi omogući najveći mogući kvalitet života, u skladu sa individualnim mogućnostima, a može se pružati svim uzrasnim kategorijama – djeci, mladima, odraslima i starijima.
Kako bi se unaprijedio položaj neformalnih njegovatelja projektom je planirano niz aktivnosti koje za područje Tuzlanskog kantona treba da doprinesu razvoju vaninstitucionalne održive socijalne i zdravstvene usluge ili unaprijeđenju postojeće usluge za neformalne njegovatelje i profesionalce iz sistema socijalne i zdravstvene zaštite, prekograničnom razmjenom, saradnjom i sinergijom, povećavajući kvalitet i efikasnost u pružanju usluga njege starijim osobama i drugim osobama kojima je potrebna briga i njega.
Centar za socijalne inovacije