Održan sastanak na temu strategije za smanjenje energetskog siromaštva

U petak je u kabinetu Gradonačelnika održan sastanak na kojem je tim za izradu strateškog dokumenta predstavio Gradonačelniku Heliću finalnu verziju Strategije za smanjenje energetskog siromaštva u gradu Gračanica, a koja će se uskoro naći u nacrtu te javnoj raspravi s ciljem njegovog usvajanja i implementiranja.

Sastanku su prisustvovali direktorica Centra za ekologiju i energiju, Džemila Agić, konsultant i autor na  izradi strategije, Dr.sc.Asim Pandžić i koautori:  Senad Smajlović, prof. Savjetnik Gradonačelnika te Hasan Duraković dipl.psiholog., Centar za socijalni rad Gračanica.

Energetsko siromaštvo jedan je od ključnih problema današnjice. Uz porast cijena energije sve više kućanstava suočeno je s problemima u podmirivanju računa za energiju te je prisiljeno živjeti u energetski neadekvatnim uvjetima.  Energetsko siromaštvo ne može biti isključivo povezano sa socijalnom kategorijom kućanstava s obzirom na to da postoje kućanstva koja ne spadaju u socijalnu kategoriju, a žive u riziku od energetskog siromaštva.

U Bosni i Hercegovini, još uvijek ne postoji jasna definicija energetskog siromaštva niti registar energetsko siromašnih kućanstava.

Grad Gračanica je prepoznao važnost u rješavanju ovog problema kroz izradu strateškog dokumenta za smanjenje energetskog siromaštva u gradu Gračanica te je u saradnji sa   Švicarskim Caritasom  i Centrom za ekologiju i energiji iz Tuzle,  u decembru 2022. godine započeo aktivnosti oko izrade ovog strateškog dokumenta.

Ovaj strateški document će biti jedan od prvih dokumenata ne samo u Bosni i Hercegovini već i u regionu, koji će tretirati energetski-siromašna domaćinstva, energetski-ugrožena i energetski ranjiva domaćinstva u vidu pomoći domaćinstvima kroz različit set mjera i kriterija.

„U ovom projektu sarađujemo sa četiri lokalne zajednice: Tuzla, Doboj Istok, Kalesija i Gračanica i moram priznati da je strategija Gračanice najupečatljivija, najrealnija i najsveobuhvatnija i u kontekstu mjera i u kontekstu korisnika te participacije lokalne zajednice. Ove četiri lokalne zajednice bit će prve lokalne zajednice u BiH ali i u regiji koje će izraditi strategiju za rješavanje ovog problema“ poručuju iz Centra za ekologiju.