Obilježena 81.godišnjica od oslobođenja Tuzle
Ove godine je na neki specifičan način , uz posebni program obilježen 2.oktobar 1943 godine kada je na Spomen obilježje na Slanoj Banji u Tuzli počelo obilježavanje ovog datuma polaganjem cvijeća na spomen obilježja na somenik Josipu Brozu Titu, narodnim herjima 1941-1945, spomen antifašistima braniocima 1941-1945, spomenik poginulim braniocima BH i Tuzle 1992-1995, Zlatnim ljiljanima i civilnim žrtvama rata stradalim na tuzlanskoj Kapiji.
Obilježavanju su prisustvovali predstavnici Grada Tuzle,Predsjednštvo BiH, Vlada Federacije BiH, izvršne i zakonodavne vlasti TK, antifašisti i branioci i brojni građani grada Tuzle.
Gradonačelnik Grada Tuzle, dr.sc. Zijad Lugavić je u svom obraćanju podsjetio , da je Tuzla jedinstvena po svom doprinosu antifašističkoj borbi, danas obilježavamo dan kada je 1943 godine Tuzla postala oslobođen grad 2.oktobra 1943.godine u fašizmom porobljenoj Evropi.Naši borci su se hrabro borili za očuvanje jedinstva , dostojanstva i multietničnosti.
Ove vrijednosti prenosimo na mlade generacije , Tuzla je jedini grad koji grad koji baštini tekovine NOB –e , jedini grad u Federaciji koji slavi Dan oslobođenja u Drugom svjetskom ratu kao Dan grada, pa smo svi ponosni i najviše cijenimo u našem gradu, istakao je gradonačelnik Lugavić.
Predsjednik Saveza antifašista i boraca NOR-a TK Zlatko Dukić ističe da je ponosan da je Tuzla istrajna u borbi protiv fašizma. Posebno cijenimo ovaj dan koji se obilježava u okviru protokola Gradske uprave jer im daje poseban uznačaj za našu zajednicu, kazao je predsjednik Udruženja antifašista boraca NOR-a Grada Tuzle, Muhamed Čaušević.
Premijer Vlade Bosne i Hercegovine, Nermin Nikšić je naglasio da ovaj datum zauzima posebno mjesto u historiji BiH.Njegovanje antifašizma , vrijednost i bogatstvo različitosti koje ovdje vidimo, treba biti primjer za druge sredine širom naše zemlje, istakao je premijer Nikšić.
Predsjednica Gradskog vijeća Grada Tuzle, Nataša Perić je istakla da je za ovaj značajni datum u istoriji grada pripremljena izložba JU Muzeja istočne Bosne, koju zaslužuju naši borci koji su se borili za naš grad i mnogi žrtvovali svoje živote za bolje sutra.Na izložbi su predstavljene ličnosti koji su u najtežim momentima za naš grad i državu u Drugom oslobodilačkom i Odbrambenom ratu sa svojom hrabrošću postli primjer da i u najstrašnijim trenutcima treba ostati čovjek.Izložba je otvorena u Narodnom pozorištu Tuzle.
U povodu 2.oktobra 1943. u Narodnom pozorištu Tuzla održana je Svečana sjednica Gradskog vijeća Tuzle koju je otvorila predsjdnica Gradskog vijeća Nataša Perić, te čestitala svima ovaj praznik , te istakla da je 2.oktobra 1943 godine grad oslobođenja, a sloboda je trajala 40 dana.Konačno oslobođenje je uslijedilo u rujnu 1944 godine.U oslobođenju Tuzle učestvovale su jedinice Narodno-oslobodilačke vojske i pripadnici i preko 5000 ilegalnog Narodno-oslobodilačkog pokreta Tuzle koji su bili jedinstvni bez obzira na nacionalnu, vjersku i socijalnu pripadnost, istakla je Perić.
Gradsko vijeće je jednoglasno donijelo Odluku o dodjeli javnih priznanja 2024 godine, koje su uručili gradonačelnik Grada Tuzle Zijad Lugavić i predsjednica Gradskog vijaća Tuzle Nataša Perić.
Povelja Grada Tuzle je (posthumno ) dodijeljena akademiku Enveru Mandžiću.Povelju je primio njegov sin Kenan Mandžić.
Priznanje Počasnog građanina Tuzle dodiljeljena je Nenadu Čanku,a priznanj Tuzlanske plakete u obilježavanje 4.aprila dodijeljene su Ahmetu Bajriću , Amri Jaganjac i Demiru Gašiju , a priznanje Tuzlanske lente dodiljeno je Mirzi Mustafagiću.
U ime nagrađenih prisutnima se obratio Nenad Ćanak koji je podsjetio da je i prvi put 1994 godin posjetio Tuzlu.Za mene je ogromno priznanje biti počasni građanin grada Tuzle, istakao je između ostalog Nenad Čanak koji živi u Novom Sadu.
Svečanu sjednicu je pratio muzički program u kojem su nastupili Hor „Lega Artis“ i Kenan Hasić uz pratnju Elvisa Sivčevića koji su oduševili sve prisutne i nagrađeni velikim aplauzom .
Duška Rebić