Na Tušanj stigla nova uprava: Može li Sloboda iz gliba?!

Na Tušnju nikada nije dosadno. Čini se da u BiH na postoji niti jedan drugi fudbalsku klub koji po pravilu i periodično svojim navijačima i simpatizerima priprema ovakve stresove, kao što je to slučaj sa FK Sloboda.

Premijerligaška sezona 2024/25 nije mogla gore početi po popularne Crveno – crne. Na terenu ekipa izgleda loše i neuigrano, a nakon devet odigranih kola Sloboda je pretposljednji tim tabele. Mrđava dva osvojena boda ne slute na dobro i u gradu soli velika većina navijača Kluba već su se počeli pripremati za niži rang takmičenja. Tim prije što ove sezone iz elite ispadaju dva tima, a desetoplasirani i devetoplasirani razigravaće sa timovima iz nižeg ranga za opstanak u WWIN Ligi.

Kulminacija nezadovoljstva

Da stvari budu još tmurnije dodaće se tu i tradicionalna besparica, vječita potraga za investitorima i informacija koja je obznanjena, a to je da Klub trenutno ima sredstava za dvomjesečno normalno funkcionisanje. Nakon toga slijede novi dugovi, potraživanja i trzanje u živom blatu.

Sve ovo nabrojano dovelo je do ogromnog gnjeva tuzlanske fudbalske javnosti koja je kao glavne krivce za trenutnu situaciju targetirala doskorašnjeg prvog čovjeka FK Sloboda Aleksandra Jovića, članove skupštine okupljene oko njega, te trenera Marka Maksimovića i sportskog direktora Zajka Zebu.

Nabrojani voditelji (ne)prilika na Tušnju do sada nisu uspjeli smiriti navijače i barem nekom pobjedom uliti trunku povjerenja u ono što rade. Zbog toga su se i tražile njihove ostavke i smjene.

Novo/staro ime na Tušnju

Na kraju je raspisan i konkurs za članove nove uprave, a među najozbiljnijim kandidatima pojavila su se dva imena: Azmir Husić i Vinko Divković.

Dosadašnjim čelnicima iz Rudarske 2 omiljenije lice bio je Divković, no na kraju se njihove želje nisu ostvarile, pa je Husić ponovo stigao u FK Sloboda kao novi/stari predsjednik.

Nezadovoljni navijači, koji su tražili promjene u rukovodećim strukturama kluba, napokon su dočekali ono za šta su se zalagali. Nakon intenzivnih pritisaka i protesta, dosadašnje rukovodstvo FK Sloboda odlučilo je podnijeti ostavke. Ovo je otvorilo vrata povratku Azmira Husića, koji je tokom prethodnog mandata bio ključna figura u postizanju značajnih rezultata kluba.

Pod njegovim vodstvom, FK Sloboda je ostvarila zapažene rezultate u prošlosti, pa su očekivanja sada još veća. Odmah po dolasku na čelnu funkciju Husić je odlučio da se zahvali na pažnji Maksimoviću i Zebi, a očekuje se i da će znatan broj dosadašnjih prvotimaca dobiti otkaze.

Pojačanja

Azmir Husić je oko sebe odmah okupio i nove članove UO među kojima su Nijaz Alić, Admir Mehmedović, Avdija Alić i Azmir Mehmedović. Takođe, dolaskom Husića u Klub će doći i nova garnitura članova Skupštine koja će brojati 16 delegata. Pred njima je težak i ogroman posao stabilizacije FK Sloboda u svim segmentima, no ukoliko to i postignu još teže će biti popraviti rezultatski saldo Crveno – crnih.

Trenutno Sloboda ima tek dva osvojena boda, no zona spasa na tabeli još uvijek nije nedostižna. Tuzlaci kaskaju osam bodova u odnosu na osmoplasirani bijeljinski Radnik. Iskreno, do kraja sezone taj zaostatak bi se mogao dostići, no za to trebaju i kvalitetni fudbaleri, ali i trener.

U trenutku izlaska ovog broja Glasa, Slobodu su pojačala nekolicina provjerenih premijerligaških fudbaleri kao što su: Enedin Mulalić, Adnan Džafić, Petar Bojo i Tarik Isić, a spominje se i povratak Dženisa Beganovića.

Azmir Husić intenzivno traga i za novim trenerom, a nakon Nermina Bašića koji je bio u opticaju kao najozbiljniji kandidat da se vrati na tušanjsku klupu spominje se Zlatan Nalić.

Iako među navijačima Slobode ima i onih koji se ne slažu sa povratkom Azmira Husića u klub, tješe se da sa njim ne može biti gore nego što je bilo do sada. Priželjkuje se uzlet, pobjede, bodovi i bilo kakva radost. Zašto da ne i ona koju će donijeti eventualni opstanak u društvu najboljih? Za sada je to najbliže čudu, no ko zna…

J. J.