Ljudska prava i 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja: Održana panel diskusija

U organizaciji Grada Gračanica i Komisije za ravnopravnost spolova Gradskog vijeća Gračanica, održana je panel diskusija pod nazivom „Ljudska prava i 16 dana aktivizma protiv rodnog zasnovanog nasilja“.

Gosti na panel diskusiji bile su Jasminka Džumhur, Ombudsmenka za ljudska prava BiH, Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, Alma Kratina, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Predstavničkog doma Parlamenta FBiH te Vahidin Smajlović, zastupnik u Skupštini Tuzlanskog kantona.

Panel je moderirala gradska vijećnica i predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova, Mersiha Jogunčić.

Šta lokalna zajednica može učiniti po pitanju ljudskih prava, na suzbijanju i prevenciji nasilja, koje je korake već preduzela i na koji način grad može doprinijeti u borbi protiv nasilja, u uvodnim riječima govorio je gradonačelnik Nusret Helić: „Integrisanje pitanja rodne ravnopravnosti u sve segmente društva definisan je kao cilj u svim strateškim dokumentima Grada Gračanica. Jedan smo od rijetkih gradova i općina koji je usvojio Lokalni gender akcioni plan u cilju unapređenja stanja rodne ravnopravnosti u Gračanici. Osnovni ciljevi koje smo postigli su:

  • princip rodne ravnopravnosti je integrisan u sve gradske politike i sve odluke grada donose se u skladu s principima ravnopravnosti spolova,
  • Povećali zastupljenost žena u organima vlasti u Gradu Gračanica, kod svih imenovanja u potpunosti se provodi Zakon o ravnopravnosti spolova. Povećana je i zastupljenost žena u radnim tijelima Gradskog vijeća, Gradonačelnika, upravama javnih preduzeća i ustanova, te organima mjesnih zajednica (Radna tijela – u potpunosti ispoštovan princip 40 % imenovanih žena u Komisijama, povećan broj s ranijih 11 na 15, u organima mjesnih zajednica 38 % imenovanih žena, povećan broj za 69, s ranijih 11 na 80, u rukovodstvo Gradskog vijeća imenovana zamjenica Predsjedavajućeg Gradskog vijeća umjesto ranijeg muškarca, imenovanje rukovodilaca od strane Gradonačelnika – imenovano 50 % žena)
  • Uspostavljena posebna Komisiju za ravnopravnost spolova (Odlukom je definisana nadležnost Komisije da daje prijedloge za integrisanje principa ravnopravnosti spolova u odluke).
  • U proteklom periodu smo zajednički s Komisijom i nevladinim sektorom fokusirani na uspostavi mehanizama saradnje između institucija radi identifikacije i zaštite žrtava nasilja u porodici i nasilja nad ženama u gradu Gračanica. U tom cilju Gradonačelnik je prije svega imenovao Savjet za bezbjednost Grada Gračanica, donesen je i Program mjera i aktivnosti na prevenciji i suzbijanju nasilja u porodici s posebnim akcentom na nasilje u porodici. Ovim programom, utvrđene su konkretne mjere i zadaci, podijeljena zaduženja i utvrđeni rokovi za prevenciju bilo kog oblika nasilja.

U okviru teme o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini te mogućnosti zajedničkog djelovanja svih nivoa vlasti u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja, gosti su svako iz svoje perspektive i područja djelovanja razmijenili dosadašnja iskustva te odgovarali na pitanja zainteresovanih diskutanata.

„Uz sistem jako je važan doprinos građana i građanki u rješavanju ozbiljnih problema kao što je nasilje u porodici. U svemu tome mi nemamo samo prava već i obaveze i odgovornosti. U Gračanici su sinergijom neformalnih grupa, lokalnih vlasti i građana pokrenute određene aktivnosti i takav način rada treba dodatno ojačati u svakom gradu i općini u Bosni i Hercegovini. Naša je dužnost da reagujemo na bilo kakav oblik nasilja i isti prijavimo nadležnim organima“ kazala je panelistica Duška Jurišić.

Zajednički rad institucija, građana i neformalnih grupa doprinijet će u prevenciji i rješavanju krucijalnih problema svakog oblika nasilja, zajednička je ocjena prisutnih na sinošnjoj panel diskusiji.

Grad Gračanica