Kupci stanova u naselju Oaza čekaju tumačenje Zakona o prostornom uređenju i građenju TK
Već 13 mjeseci traje agonija kupaca stanova u naselju Oaza (lamele B2 i B1). Stanove su kupili 2021. godine, a ne zna se kada će useliti.
Više puta su slali saopštenja medijima, te održavali proteste da ukažu na problem s kojim su se suočili. Danas su održali još jedne proteste, okupili su se ispred Gradske uprave.
Trenutno se čeka autentično tumačenje Zakona o prostornom uređenju i građenju TK od strane Skupštine TK.
Kupci, koji su kupili stanove po cijeni od oko 3.000 KM po kvadratu, isplatili sve u roku od 7 dana, šalju se sa adrese na adresu, od investitora Dženexa do Gradske uprave koja treba da izda upotrebnu dozvolu.
Šef Službe za prostorno uređenje i zaštitu okoline Grada Tuzla, Fahrudin Delić, danas je zamolio Skupštinu TK, da što prije uradi autentično tumačenje zakona, te će nakon toga odmah izdati dozvolu.
– Dženex je u izgradnji napravio problem koji se odnosi na skoro 700 kvadrata bespravne gradnje. Trenutno tražimo autentično tumačenje tri člana zakona, dva člana o prostornom uređenju i građenju, i jednog o legalizaciji.
Gradska služba je u aprilu dobila zahtjev od firme Dženex za izdavanje upotrebne dozvole. Odmah je formirana komisija, iz nekog razloga, prvi zapisnik smo dobili tek u šestom mjesecu 2024. gdje je pisalo da je došlo do povećanja površine, u pitanju je 694,58 kvadrata. Uporedili smo projektnu dokumentacju i vidjeli da se radi o povećanju korisne površine od skoro 700 kvadrata i izmjeni konstruktivnog sistema objekta, i to je bio razlog zašto smo se odlučili za negativan odgovor. Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona je poništilo naše negativno rješenje o upotrebnoj dozvoli, oni su rekli da svaki predsjednik Komisije može tumačiti zakon, ali taj zakon može tumačiti samo Skupština
Prema riječima direktora Dženexa Dževada Sakića, oni već imaju raznih problema i prijetnji jer se kupci ne useljavaju u stonove. Tvrdi da oni nisu imali nikad problema, te da je za sve kriv Fahrudin Delić, a ne zna šta je njegov cilj, koji je još i lično podnio krivičnu prijavu za nelegalnu gradnju.
– Došlo je do toga da je Fahrudin Delić, u jednoj fazi upravnog postupka, dao pogrešne, netačne izjave, da je investitor Dženex izgradio nelegalno oko 700 kvadrata. 285-ti je dan kako šef Službe ne završava svoj posao, a rok je 30 dana. Komisija je dala pozitivno mišljenje u julu i augustu 2024. godine. Šef Službe krši rokove i zakone. Nisu u pitanju nelegalni nego novostvoreni kvadrati, koji se dešavaju tokom gradnje. Oni se nalaze u suterenu zgrade, namijenjeni su za garažu i formirani su u okviru dobivenih gabarita zgrada kako horizontalnih, tako i vertikalnih. Komisija je konstatovala novostvorene kvadrate i dala Službi upute da se obračuna renta za te kvadrate. Mi smo platili rentu, a Deliće je vratio.
Pored toga što su kupili stanove mnogi su kupili i namještaj koji su unijeli u stanove, a sad ne mogu da usele.
Muris Suljagić jedan od kupaca stana u naselju Oaza kaže:
-Trebali smo useliti početkom prošle godine ali desio se problem koji do danas nije riješen. U međuvremenu smo u stan unijeli stvari, opteretili se sa dodatnih 20 do 30 hiljada KM, koji je trenutno zarobljen. Nema velikih promjena, oni prebaciju odgovornost s jednih na druge. Iz Gradske uprave su prebacili sve sad na Skupštinu TK, koja ima komisiju koja će tumačiti taj zakon, pa ćemo vidjeti. Pored otplate kredita prinuđeni smo da plaćamo kiriju, čekamo, nadamo se pozitivnom rješenju. Do tada ćemo organizovati što češće proteste.
Sandro Stokanović također je jedan od kupaca
– Kupili smo stan od Dženexa 2021. godine. Obećen je rok izgradnje 2023. u decembru. Mi i ostalih 180 porodica čekamo završetak izgradnje zgrade već 13-ti mjesec. Taj datum, kad je bilo obećano da će biti završena zgrada, nismo ni dobili obavještenje da ne možemo useliti. Kada smo pitali u januaru prošle godine govorili su u martu, aprilu, i tako su stalno prolongirali. U petom mjesecu smo dobili obavještenje da možemo ubacili stvari. Moj navjeći problem su garancije koje ističu, dolazi do vlage u stanu, ne koriste se, štetočine ulaze, uništavaju stvari i stan.
Kupci su tek nedavno saznali za probleme, kaže Suad Delić.
– Mi smo za problem saznali tek prošle godine, iako smo stanove kupili 2021. Rok za plaćanje stana je bio 7 dana, mi smo svi to uradili. I to na težak način, kao većina građana u BiH. 2/3 je na rubu siromaštva, plaćaju kredit i kiriju. Propust je do onih koji su vršili nadzor. Gospođa koja je vodila nadzor je bila na bolovanju 6 mjeseci, to se nije smjelo dogoditi. Ovo nije prva zgrada u Tuzli i TK s kojom ima problema. Šta se dešava između Dženexa i Gradske uprave, gospodina Fahudina Delića, nas ne zanima. Mi tražimo da se uselimo u stanove koje smo uredno platili, mi smo dobili rješenja da se uselimo, Fahrudin Delić je sve to odbio. Dobili smo dopis da možemo unositi stvari, nakon toga Dženex je pokupio ključeve, i sad nemamo pristup ni stanovima ni stvarima. Obratili smo se resornoj ministrici Aneli Ajšić, koja je dala pozitivno mišljenje, ona je kao drugostepeni organ naložila Fahrudinu Deliću da potpiše, ali nije.
U Gradskoj upravi i Dženexu se slažu da je najgore kupcima. Šef Službe Delić je naglasio da njega zanima samo zakon, čije tumačenje se čeka te bi nakon toga odmah izdao dozvolu, a direkor Dženexa koji posluje već 30 godina, smatra da je ova nemila situacija narušila ugled njegovoj firmi.
Sabina Mešić – Tuzlarije