Promovisana knjiga “Izgubljeni zavičaj“ autora Saše Burlice
Promocija knjige „Izgubljeni zavičaj“ autora Saše Burlice koja je održana u Ateljeu Ismet Mujezinović u sastavu Centra za kulturu Tuzla okupila je veliki broj publike koja je bila zainteresovana za ovaj događaj i uljepšala je svojim prisustvom cijelu promociju na koju su stigli i mnogobrojni novinari i autorovi prijatelji koji već godinama nisu u gradu Tuzli.
Saša Burlica je u knjizi „Izgubljeni zavičaj“ oživjeo uspomene na događaje i ljude Vlaseničke čaršije.Knjiga je sastavljena od 64 različite priče o ljudima koji vode porijeklo iz Vlasenice.
Saša je rođen 1956 godine u Vlasenici, novinarsku karijeru je započeo u Beogradu , a 80-tih godina je radio kao urednik dopisništva „Večernjeg lista“ tada najtiražnijeg lista u BiH.
U brojnim listovima i novinama bivše Jugoslavije objavljivao je reportaže iz Sjeveroistočne Bosne, kao što su Svjet , Una, San , As i drugim.Već više od 30 godina živi i radi u Karlovim Varima u Češkoj Republici.
Promotori knjige su bili Goran Mišić, Fatmir Alispahić i Hazim Mujčinović koji su se obratili prisutnima , a ispred Centra za kulturu Tuzla publiku je pozdravila glasnogocornica Centra Maja Hodžić, a potom Saša Burlica. U prepunoj Sali Ateljea evocirane su lijepe i ne tako lijepe uspomene na Vlaseničku čaršiju koja je doživjela veliku tragediju i zločine tokom agresije na BiH, ali su ovakvi događaji jedinstvena prilika da se ljudi ponovo povežu.
U knjizi se nalazi oko 70 tekstova koji uključuju priče, anegdote, zabilješke, raspoređene u više tematskih poglavlja su život i ljudi, nezaboravljene priče ostali su sami“Tri ratne priče“ za pamćenje, Vlasenički biseri, Derviš i ostale drame , gdje su sadržaji posvećeni književniku Dervišu Sušiću , rođenom u Vlasenici.Kako je istakao poromotor knjige novinar Goran Mišić, zanimanje čitalačke publike i bh javnosti za knjigu je iznad očekivanja i knjiga je stigla u dušu mnogih.
U svim pričama u knjizi pojavljuju se stvarne osobe sa pravim imenima i prezimenima koje otvoreno govore o svom životu.Mnogi od njih su prošli kroz teške trenutke i okolnosti sa traumom i dalje se sjećaju vremena kada su živjeli u miru i pripadali mjestu u kojem su živjeli u miru. U knjizi ne zaboravljaju priče iz Drugog svjetskog rata , kroz tri priče kao potvrda da se antifašizam potvrđivao bjekstvom kroz šumu da bi se nastavio pamćenjem.
Sa Sašom Burlicom oživjela je stara Čaršija i stara Varoš, stotine junaka iz svih djelova grada, svih ulica i mahala, da bi o njemu pričale buduće generacije od kojih će mnogi bar navraćati u mjesto svoje majke , očeva, djedova i pradjedova ,istaknuto je ovom prilikom.
Duška Rebić