Stanovnici Moluha traže regulaciju korita lokalnog potoka
Građani tuzlanske prigradske mjesne zajednice Moluhe godinama su izloženi negativnim ekološkim utjecajima gradske deponije smeća,transportom kvarcnog pijeska kroz naselje i nereguliranim vodotokom lokalne rječice. Oni su sa zbora građana pozvali vlasti na svim nivoima da se uključe u rješavanje ovih problema, te zaprijetili pokretanjem pravnog postupka protiv odgovornih.
Kako veći dio naselja Moluhe nije priključen na gradsku kanalizaciju, već se otpadne vode slijevaju u lokalni potok, tokom ljetnih mjeseci naseljem se širi neprijatni miris. Uz ovo vidljiv je i neodgovoran odnos jednog dijela građana koji bacaju otpad u potok pa su i poplave česta pojava u ovom naselju. Regulacija vodotoka ovog potoka je nužna u šta su se uvjerili i predstavnici gradskih vlasti tokom prošlosedmičnog zbora građana sazvanog zbog niza ekoloških i komunalnih problema.
MIRALEM MULAĆ, šef Službe za komunalne poslove Grada Tuzla
“Imamo projekat regulacije Moluške rijeke, naravno potrebna su sredstva, poseban problem ističemo ovdje imovinske probleme za realizaciju određenih poslova, ali evo mi ćemo se truditi, znači ne stavljamo probleme pod tepih, hoćemo da ih rješavamo.”
Jedan od ključnih problema oko 5 000 građana ove Mjesne zajednice je transport kvarcnog pijeska iz obližnjeg površinskog kopa kroz naselje.Prašina koja se diže sa kamiona prilikom tog transporta izaziva oboljenje silikozu. Građani Moluha nisu protiv eksploatacije kvarcnog pijeska, ali traže nadzor u skladu sa Zakonom o zaštiti zdravlja građana.
SULJO OSMANOVIĆ, predstavnik grupe “Zaštitimo građane Moluha”,Tuzla
“Mi tražimo samo u daljnjem periodu postupanje po Zakonu, i na kraju krajeva, te koncesije, kad je u pitanju kvarcni pijesak, ako koncesionar plaća koncesije, a one su za grad Tuzlu 80 posto od predviđenih u ugovoru, Moluhe ne dobijaju od toga ništa. Pa dajte uložite te pare u komunalnu infrastrukturu. Riješite nam pitanje trotoara, riješite nam pitanje Moluškog potoka.Ima para.”
ASMIR DEDIĆ, predstavnik grupe “Zaštitimo građane Moluha”, Tuzla
“Kad je se prije izvozio, Tuzla-kvarc kad se je izvozio, dva radnika su bila.Evo sad pogledajte bilo koje gradilište u gradu, svaki radnik mora biti na izlazu iz gradilišta da mete, i povremeno da se pere. Ovde toga nema.To znači ljudi su samo došli, ulaze – izlaze. Prije je bilo dva radnika su čistila i plus je bio posipanje tog pijeska. To znači nije bilo prašine.”
Gradska deponija Desetine, koja je u blizini Moluha, ima okolinsku dozvolu do kraja ove godine, a gradske vlasti su podnijele zahtjev za okolinsku dozvolu za narednu godinu. Gradske vlasti planiraju postepeno zatvaranje ove deponije, a u budućnosti bi se otpad iz Tuzle odlagao na regionalnu deponiju.
ADMIR BEĆIROVIĆ, direktor JKP “Komunalac”, Tuzla
“Mi smo se trudili svih ovih godina da posebno odvojimo Moluški potok od naših procednih voda i našeg kolektora kako bi bilo sve kako treba. Mi smo sad u maju imali inspekciju iz federalnog Ministarstva gdje je sve uradjeno kako treba i mi idemo dalje.”
Građani Moluha su se pismeno obraćali nadležnim inspekcijama, tražeći poštivanje zakona, ali odgovor nije uslijedio. Obećanje lokalnih vlasti da će djelovati ohrabruje građane,a o ovim problemima će naredne sedmice upoznati i nadležno federalno Ministarstvo okoliša. Ukoliko se problemi ne počnu rješavati, građani najavljuju pokretanje pravnog postupka protiv nadležnih i organizovanje građanskih protesta.
Vezani tekst:
Interventni radovi na Moluškom potoku
BHT