Predstavljena BORANKA, projekat pošumljavanja požarišta u BiH
U organizaciji Saveza izviđača Federacije Bosne i Hercegovine zvanično je predstavljen projekt BORANKA, prva sveobuhvatna inicijativa za pošumljavanje područja u BiH pogođenih šumskim požarima. Nakon uspješne realizacije u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, gdje su volonteri posadili stotine hiljada stabala, BORANKA stiže u Bosnu i Hercegovinu kako bi okupila građane, institucije i privatni sektor u zajedničkoj obnovi uništenih šumskih ekosistema.
“Klimatske promjene sa svim svojim posljedicama od ekstremnih vremenskih nepogoda do učestalih šumskih požara zahtijevaju neodložne odgovore. Projekt BORANKA predstavlja važan odgovor na te izazove. Ovdje ne obnavljamo samo šume, već gradimo održivu budućnost kroz edukaciju mladih generacija. Kada djeca i omladina vlastitim rukama sade stabla, postaju svjesni kako njihove akcije stvaraju stvarne promjene u zaštiti prirode,” ističe Nermin Zagorčić, predsjednik Saveza izviđača Federacije BiH.
Projekt će se fokusirati na kritična područja u šest kantona FBiH, s ciljem da se u naredne dvije godine posadi više od 50.000 sadnica autohtonih vrsta drveća, borova, hrastova i bukvi. Paralelno s akcijama sadnje, planiraju se edukativne radionice u 40 osnovnih i srednjih škola, koje će mladima približiti uzročno-posljedične veze klimatskih promjena.
Zahvaljujući spoju volonterizma, kreativnosti i održivosti, BORANKA je postala najnagrađivanija neprofitna kampanja u povijesti Hrvatske i prepoznata kao primjer dobre prakse u cijeloj regiji.
“U Hrvatskoj smo zahvaljujući BORANKI uspjeli uključiti više od 15.000 volontera koji su posadili 300.000 stabala. Najveći uspjeh vidimo u tome što je 72% učesnika nastavilo volontirati u ekološkim projektima. Sličnu transformaciju želimo postići i u Bosni i Hercegovini,” dodaje Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske.
Da se zajedničkim djelovanjem može vratiti život opožarenim područjima potvrđuje i činjenica da su ovu inicijativu podržali i Emil Balavac, ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona, te Ana Buljubašić, direktorica Fonda za zaštitu okoliša HNK.
Svi zainteresirani pojedinci, škole, kompanije i institucije mogu podržati projekt na više načina: finansijskim doprinosima za sadnice, organizacijom logističke podrške ili direktnim učešćem u akcijama pošumljavanja koje će započeti već u jesen 2025. godine.