Predstavljen projekat „Zasadi budućnost“
Povodom obilježavanja Dana planete Zemlje ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Fedahija Ahmetović zasadili su sa učenicima u dvorištu Osnovne škole „Bukinje“ sadnice četinara. Dio je to projekta „Zasadi budućnost“ koji realizuje Ministarstvo obrazovanja i nauke TK u saradnji s Javnim preduzećem „Šume TK“.
U okviru projekta planirana je sadnja 300 stabala u dvorištima deset osnovnih škola u Tuzli i dvije u Živinicama. Ministar Omerović je naglasio da je bitno kroz nastavni plan i program, ali i vannastavne aktivnosti obrazovati učenike o važnosti zaštite životne sredine.
„I upravo danas, kada se obilježava Dan planete važno je da naši učenici uče ali i praktično da doprinesu zaštite naše planete. U tom kontekstu učenici širom kantona će danas posaditi određen broj sadnica. Konkretno u ovoj školi je to 50, ali i druge škole će danas da obavi istu aktivnost. Na ovaj način učenici praktično doprinose zaštiti prirode ali u planu smo i da napravimo svojevrsni ekološki kalendar kada ćemo tokom cijele godine imati određene aktivnosti. Evo, danas je to sadnja drveća a u narednom periodu ćemo imati ekološke akcije čišćenja i druge slične aktivnosti kako bi učenici mogli i praktično da primijene znanja i vještine koje stiču.“
Cilj ovog projekta je podizanje svijesti o važnosti zaštite prirode, unaprjeđenje školskog okoliša te jačanje osjećaja ekološke odgovornosti kod učenika.
Učenik devetog razreda Denal Djedović kaže da je sretan što je pokrenuta akcija. „Da možemo zasaditi ne samo u našoj školi nego u svim školama da što više učenika, ako ne znaju, nauče da sade. Drveće nam je važno najviše zbog našeg zdravlja.“
Direktor Osnovne škole „Bukinje“ Edin Tulić ističe kako svaka sadnica za njih predstavlja velik poklon jer se nalaze u industrijskom dijelu grada. Akcije sadnje drveća nisu novost za učenike ove škole te ističu da su učenici već dugo izuzetno zainteresovani za akcije pošumljavanja.
„S obzirom da smo u neposrednoj blizini termoelektrane mi ulažemo i vlastita sredstva a dobijamo i donacije tako da je ovih 50 sadnica koje smo danas dobili od izuzetnog značaja. Mi ćemo ovdje napraviti pojas koji će nam obezbijediti kisik a i da nam uljepša školsko dvorište koje je poprilično veliko“, kazala je profesorica tehničkog odgoja i informatike Elvira Šišić koja u ovoj školi radi 32 godine.
Glavni inženjer za certificiranje šuma i za nedrvne šumske proizvode JP „Šume TK“ Refik Hodžić učenicima škole pojasnio je ulogu šume u zaštiti planete Zemlje.
„Jer šuma i šumsko zemljište ima jedan od najznačajnijih uticaja na stanje na planeti Zemlje kad su u pitanju štetni plinovi, odnosno staklenički plinovi.
Učenicima sam govorio o tim osobinama i vrijednostima šumskog ekosistema kad je amortizacija štetnih plinova od strane šumskog ekosistema. Jer je planeta Zemlja jednom trećinom prekrivena je šumskim omotačem i svakako da taj šumski omotač daje veliki doprinos stabilizaciji stakleničkih plinova“, kazao je Hodžić te detaljno pojasnio učenicima kako postupati sa sadnicama.