Održan prvi studentski kolokvij: „Ličnosti koje su dale doprinos razvoju tuzlanske regije“
Jučer je održan prvi studentski kolokvij pod naslovom „Ličnosti koje su dale doprinos razvoju tuzlanske regije“, čiji su organizatori bili studenti Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Skupu su prisustvovali učenici srednjih škola: Richmond Park, Gimnazije Meša Selimović, Gimnazije Ismet Mujezinović i Behram-begove medrese Tuzla, nastavno osoblje Fakulteta, kolegice i kolege iz Arhiva Tuzlanskog kantona i Zavoda za zaštitu kulturnohistorijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona te građanstvo.
Prisutne su pozdravile dekanica Filozofskog fakulteta, prof. dr. Nihada Delibegović Džanić i voditeljica Odsjeka za historiju prof. dr. Mersiha Imamović, i obje su istakle značaj ovakvih projekata i uključivanja studenata u slične projekte, ukazavši i na potrebe istraživanja ličnosti koje su dale doprinos tuzlanskoj regiji, a o kojima se nažalost malo zna, te da će u budućnosti biti predstavljene ličnosti koje su svojim radom i djelom obilježile ovu regiju.
Studenti su istakli da im je bila velika čast što su bili dio ovakvog događaja koji je „afirmacija sjećanja na istaknute ličnosti koje su dale nemjerljiv doprinos u razvoju tuzlanske regije.
Posebno zadovoljstvo predstavlja biti predvodnik i pokretač u svemu onome što je od šireg značaja za društvenu zajednicu. Ovo je prvi studentski kolokvij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, u organizaciji Odsjeka za historiju, a mi se iskreno nadamo da će ovo postati ustaljena praksa, kako studentima, tako i učenicima u srednjem i osnovnom obrazovanju. Naravno da ovakav vid spominjanja i prisjećanja nije dovoljan, stoga uz želju očekujemo i nadamo se da će u budućnosti biti sluha i volje, te da će cjelokupno kulturnohistorijsko naslijeđe naći svoje mjesto i u udžbeničkoj literaturi, jer ipak je to najbolji vid čuvanja od zaborava. Mi studenti znamo da i danas postoje mnogi neumorni stvaraoci, koji nesebično daju svoj doprinos na razvoju svih aspekata, kako kulture, nauke, obrazovanja, tako i u oblastima ekonomskog, političkog, društvenog, medicinskog i tehničkog napretka tuzlanske regije, Bosne i Hercegovine i šire. To su prije svega naši profesori i asistenti.
Mi ćemo sigurno nastojati u budućnosti da organiziramo i realiziramo ovakve i slične projekte i da ih predstavimo široj javnosti te da na taj način odamo poštovanje onim koji to zavređuju, jer su prije svega oni zaslužni što je tuzlanska regija, kao i Bosna i Hercegovina paritet mnogo razvijenijim zemljama u Evropi po broju visokostručnog kadra različitih profila“.
Posebno su se zahvalili prof. dr. Mersihi Imamović, voditeljici Odsjeka, „koja je ne samo inicirala ideju današnjeg kolokvija, već nam je tokom svih priprema bila istinska podrška i oslonac“.