Održan Prvi poljoprivredni forum Tuzlanskog kantona

U Kantonalnoj privrednoj Komori Tuzle održan je Prvi poljoprivredni forum TK u organizaciji kantonalnog Saveza udruženja za poljoprivredu, sa ciljem iznalaženja najboljih strateških mjera za razvoj poljoprivrede TK.Na forumu je upozoreno da proizvodnja pojediih poljoprivrednih proizvoda rapidno pada, da nema mladih poljoprivrednika, te da se male poljoprivredne proizvodnje gase, a njihovi vlasnici odlaze u inostranstvo. Ovom prilikom je obrađeno niz najaktuelnijih tema i problema sa kojima se susreću poljoprivrednici na području TK.

Eminentni stručnjaci  govorili su o vrijednosti uvoza prehrmabenih proizvoda u BiH, o voćarskoj, povrtlarskoj, stočarskoj, pčelarskoj i gljivarskoj proizvodnji na području TK, te su predstavljani i strateški pravci proizvodnje hrane na ovom području.

Prema riječima Senada Hećimovića ,predsjednika Odbora Udruženja poljoprivredne i prehrambene industrije, te predsjednika OO Foruma poljoprivrede na području TK, poljoprivednici TK se susreću sa brojnim problemima, veliki faktor je nedostatak radne snage. Poljoprivrednici se nalaze u jakoj teškoj situaciji i velikim upitnikom kako iznijeti i riješiti sve probleme, te nastaviti dalje sa kvalitetnom proizvodnjom hrane.Predsjednik Hećimović je govorio i o strateškim pravcima proizvodnje hrane, to je skup mjera koje treba provesti, kako bi ova grana privrede opstala.Treba početi od stvaranja povoljnijeg ambijenta, osiguravanja boljih i kvalitetnijih sredstava za poljoprivrednu proizvodnju, grantna kreditna sredstva, te subvencioniranje poljoprivredne proizvodnje, naglasio je Hećimović.

Sekretar ovog Komorskog Udruženja Suad Selimović smatra da poljoprivredni proizvođači nemaju sigurnost da će imati dobre prinose i siguran plasman na tržištu. Sama sihronizacija praćenja radova u poljoprivredi nije u skladu sa novčanim podsticajima.U proljetnom i jesenjem periodu kada su najpoterebnija novčana sredstva naši poljoprivrednici ne dobijaju novčanu podršku, te se kreditno zadužuju, a onda kredite vraćaju odlazeći sa svojih proizvodnji u inostranstvo i taj nesklad u prncipu se ne plaća, istakao je sekretar Selimović.

Problemi su prisutni i u gljivarskoj proizvodnji , istakao je Kerim Grbić, predsjednik Centra za istraživanje gljiva, te ističe, da su bitni faktori klimatske promjene, poskupljenje električne energije koja je vrlo važna u ljetnom periodu, kada je neophodno održavati i hladiti komore za uzgajanje gljiva gdje treba da održavamo mikroklimatske uvjete i novo poskupljenje ne ide nam u prilog, naglasio je Grbić.
Na Forumu su o sličnim problemima govorili i predstavnici grupacija vezanih za voćarsku, povrtlarsku, stočarsku i pčelarsku proizvodnju.

Tržište BiH je prebukirano proizvodima koji su kvalitetno subvencionirani u EU , istaknuto je na skupu u Komori.To su činjenice zbog kojeg domaći poljoprivredni proizvođači trpe posljedice, te je potrebno vratiti se u zadružnom konceptu  poljoprivredne proizvodnje, udruživanjem malih poljoprivrednih proizvođača.Novonstale zadruge je neophodno osposobiti i opremiti hladnjaćama, silosima , pakirnicima.To je način da se sačuva domaća proizvodnja,istaknuto sa Prvog poljoprivrednog foruma TK ,održanog u organizaciji Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla.

Duška Rebić